Cinsel ilişkide çekingen davranmanın 8 nedeni
Cinsellik hayatın bir parçası. Özellikle cinsellikle ilgili bilginin az olması, insanların yatakta daha utangaç davranmalarına ve cinsellikten çekinmelerine yol açabiliyor. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney cinsel ilişkide çekingen davranmanın 8 nedenini ve çekingenliğin nasıl ortadan kaldırılabileceğini anlattı.
SAĞLIK , 18 Haziran 2020 Perşembe, 15:58
Cinsel ilişkide çekingen davranmanın 8 nedeni

Cinsellik hem çok konuşulan, hem de en çok çekinilen konuların başında gelir. Aslında hayatın vazgeçilmez ve doğal bir alanıdır.

Doğduğumuz andan itibaren, cinsel durumumuza göre kız erkek diye tanımlanırız. Ergenlikle birlikte fiziksel görünümümüz ve bununla birlikte cinsellikle ilgili istekler, arzular ortaya çıkar. Hayatın geri kalanında cinsellik artık olmazsa olmaz haline gelir. Ancak cinsellikte çekinme çoğu zaman sorun olmaya devam eder. İşte cinsellikte çekingen davranmanın 8 nedeni.

Cinsellikte çekingen davranmanın nedenleri:

Kişinin çevreden aldığı cinsellikle ilgili bilgiler yetersizse, ilişkisinde çekingen olmaya devam edecektir.

Çevreden duyulan aşırı abartılı cinsellikle ilgili bilgiler. Cinsellikle ilgili konuşmalarda insanlar, genelde olup biten durumları abartma eğilimindedir.

Sağlıklı cinsellikle ilgili bilgilere ulaşmada zorluk, arkadaş ve aile gibi bilgi kaynaklarının bilgilerinin de kulaktan dolma olması.

Cinsellik alanının mahremiyeti nedeniyle soru sormanın zor olması.

Eşler uzun süre birlikte olsalar da, karşı tarafın yanlış anlayacağını düşünerek cinsellikle ilgili soru sormaktan çekinirler.

Kendilerine güven sorunu yaşayan insanlar doğal olarak cinsel alanda da bu sorunu yaşayacak ve çekinecektir.

Komik duruma düşmek, cahil gibi gözükme korkusu nedeniyle çekinerek uzak dururlar.

Cinsel sorunların diğer sağlık sorunlarından farkı olmamasına rağmen kişiler soruna katlanmalarına rağmen, yardım almakta zorlanırlar.

Çekingenlik nasıl ortadan kalkar?

Cinsellikte çekinmenin ortadan kalkması ve kişilerin kendilerinden daha emin hareket etmeleri ancak doğru ve gerçek bilgilere sahip olma ve partneriyle daha açık olarak konuşabilmeleriyle mümkün olabilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR