Coca Cola'da Kent'ten sonra iki numara da Türk
Coca-Cola'yı artık Türkler yönetiyor. 2008 yılında şirkette CEO koltuğuna oturan Kent'in ardından bir başarı öyküsü de Ahmet Bozer'den geldi. Bozer, Steve Cahillane'in görevden ayrılmasıyla birlikte piyasa değeri 174 milyar dolar olan şirketin iki numaralı ismi oldu.
EKONOMİ , 13 Aralık 2013 Cuma, 19:56
Coca Cola'da Kent'ten sonra iki numara da Türk

Türkiye için büyük gurur... Dünyanın en büyük içecek şirketlerinden ABD merkezli Coca-Cola'nın ikinci ismi de artık bir Türk. Şirkette CEO Muhtar Kent'in potansiyel halefi olarak görülen Steve Cahillane'in şirketten ayrılmasıyla Ahmet Bozer şirketin Muhtar Kent'ten sonra iki numaralı ismi oldu. Ahmet Bozer Coca Cola'da Kuzey ve Güney Amerika dışında tüm dünyadan sorumlu başkan olarak görev yapıyordu. Steve Cahillane ise Latin Amerika ve Kuzey Amerika bölgelerinden sorumluydu. Ancak Coca Cola'nın Kuzey Amerika gelirlerinin 2013'ün ilk 9 ayında düşmesiyle birlikte Cahillane'in koltuğu ısınmıştı. Coca Cola'nın satışları aynı zamanda Meksika ve Brezilya'da da düşüş yaşamıştı.

LATİN AMERİKA'YI DA ALDI

Coca Cola'dan yapılan açıklamada Cahillane "diğer iş fırsatlarını değerlendirmek için şirketten ayrıldı" denildi. Cahillane'nin ayrılmasıyla birlikte Latin Amerika'nın da Ahmet Bozer'e teslim edilecek. Coca-Cola’nın Kuzey Amerika operasyonlarından ise Sandy Douglas sorumlu olacak.

HALEFLİK YARIŞINDA TEK

Coca Cola'yı yakından takip eden uzmanlar bu iki ismin Muhtar Kent'ten sonraki CEO olarak görüldüğünü Cahillane'nin ayrılması ile Ahmet Bozer'in haleflik yarışında tek kaldığını belirtti.

AHMET BOZER 23 YILDIR COCA COLA'DA

1960 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ahmet Bozer TED Ankara Koleji ve ODTÜ İşletmecilik Bölümü’nden mezun oldu. 1983 yılında ise Georgia State Üniversitesi’nde Master of Businness Information Systems programını bitirdi. Çalışma hayatına bilgi sistemleri üzerinde müşavir ve öğretim üyeliği ile başlayan Bozer, kısa süre içinde Atlanta’da Coopers and Lybrand şirketinde Kıdemli Denetçi olarak atandı. 1990’da Coca-Cola Company’nin Atlanta’daki merkezinde Finansal Kontrol Müdürü olarak göreve başlayan Bozer, 2008’den bu yana 93 ülkenin bağlı olduğu Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu Başkanı olarak görev yapıyor.

Askerlik sonrası cebindeki 1.000 dolarla ABD'ye giden Muhtar Kent, gazete ilanıyla Coca-Cola'da iş buldu. 26 yaşında Coca-Cola kamyonları ile şehir şehir gezerek kola satan Kent, 1985 yılında Coca-Cola Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü oldu. Şirketin Türkiye merkezini İzmir'den İstanbul'a taşıdı. 3 yıl sonra Alpler'den Himalayalar'a kadar 23 ülkeden sorumlu olarak Coca-Cola International'ın Başkan yardımcısılığına yükseldi. Yükselmeye devam eden Kent, 1995'te Coca-Cola Amatil-Europe'da yönetim direktörü oldu. 12 Avrupa ülkesindeki Coca-Cola'nın cirosunu iki yılda yüzde 50 artırarak dikkat çekti. 1999'da 20 yılını doldurduğu Coca-Cola'dan ayrılan Kent, yaklaşık 6 yıllık bir aradan sonra Nisan 2005'te Coca-Cola Company'ye geri döndü. Coca Cola'nın Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı oldu. Böylece, CEO'dan sonraki 6 eşit önemli görevden birini üstlendi. Kent'e Çin, Rusya ve Japonya gibi dev ülkeler bağlandı. Coca-Cola, Kent'i 1 Temmuz 2008'den itibaren en tepe görev olan CEO'luğa getirdi. 23 Nisan 2009 tarihinde Coca Cola'nın Atlanta Merkezinde yapılan Yönetim Kurulu Başkanı secimlerinde kurul üyelerinin oylarıyla Coca-Cola'nın eski yönetim kurulu başkanı Neville Isdell'in (65) yerini alarak Coca-Cola 'nın Yönetim Kurulu Başkanı Oldu

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR