Çok dikkatli olun! Sessiz düşmanınız...
Dünyada her 10 kişiden yaklaşık 3'ünün tansiyonunun yüksek olduğunu vurgulayan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, buna rağmen hastaların yarısının durumdan haberdar olmadığına dikkat çekti.
SAĞLIK , 17 Mayıs 2018 Perşembe, 14:45
Çok dikkatli olun! Sessiz düşmanınız...

Akan "Sessiz düşman olarak tanımlanan yüksek tansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup mutlaka hekim tarafından takip edilmelidir" dedi.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, kalp ve böbrek yetersizliği gibi önlenebilir hastalıklarla mücadelenin öneminin vurgulandığı 'Dünya Hiper Tansiyon Günü' kapsamında açıklamalarda bulundu. Yüksek tansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan biri olduğunu dile getiren Dr. Akan, "Yüksek tansiyon kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalığı, erken ölüm gibi durumlarla ilişkilidir. Dünyada on kişiden yaklaşık 3'ünün tansiyonunun yüksek olduğu bilinmektedir. Hastaların yüzde 50'si ise durumlarından tamamen habersizdir. Haberdar olanların bir kısmı ise herhangi bir şey yapmamaktadırlar. Yüksek tansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup mutlaka hekim tarafından takip edilmelidir" dedi.

Yüksek tansiyonun, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar vermesi nedeniyle 'sessiz düşman' olarak da anıldığına dikkat çeken Dr. Akan, "Kan basıncının yüksek olduğunun belirlenebilmesi için belli aralıklarla ölçtürülmesi gereklidir. En belirgin yüksek tansiyon belirtileri; halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, burun kanaması, görmede bozukluktur. Bunun yanı sıra kulaklarda çınlama, yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma, gece uykudan uyanıp idrar yapma bacaklarda şişlik olabilir" şeklinde konuştu.

SAĞLIKLI BESLENME ŞART

Yüksek tansiyonu olan bireylerde ilaç tedavisinin uygulanması kan basıncı kontrolü için tek başına yeterli olmadığının altını çizen Dr. Akan, "Başarılı bir sonuç için mutlaka sağlıklı yaşam davranışlarının geliştirmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyonlu bireyler; sağlıklı beslenmeli, fazla kilolu yani obez ise kilo vermeli, fizik aktiviteleri düzenli yapmalı ve tuz kullanımını azaltmalıdır. Ayrıca düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, ilaçlarını önerilen dozda ve sürede aksatmadan kullanmalı ve yılda en az bir kez tansiyon ölçtürülmelidir" ifadelerini kullandı.

FARKINDALIK ARTIRILACAK

Sağlık Bakanlığı tarafından erken tanının önemini vurgulamak ve toplum bilincini arttırmak amacıyla her yıl çeşitli etkinlikler düzenlendiği bilgisini veren Dr. Akan, "İl Sağlık Müdürlüğü olarak bizler de yüksek tansiyondan korunmak için vatandaşlarımızın; sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve özellikle tuzun azaltılması konularında bilgi sahibi olmalarını amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR