Cougar özellikleri neler? İşte Eurocopter AS532 Cougar helikopterinin özellikleri...
Milli Savunma Bakanlığı, Bitlis'ten kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu 10 personelin şehit olduğunu, 3 personelin yaralandığını bildirdi. Cougar tipi askeri helikopterle ilgili önemli detaylar ortaya çıktı. 1993 yılında alınımına başlanan Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı helikopterin daha önce 3 kez düştüğü ortaya çıktı. Peki Cougar özellikleri neler? İşte Eurocopter AS532 Cougar helikopterinin genel özellikleri..
GÜNDEM , 05 Mart 2021 Cuma, 00:14
Cougar özellikleri neler? İşte Eurocopter AS532 Cougar helikopterinin özellikleri...

Bitlis'in Tatvan ilçesinde düşen ve 10 askerimizin şehit olduğu Cougartipi askeri helikopterle ilgili kahreden bir detaylar ortaya çıktı.

1993 yılında alınımına başlanan Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı helikopterin daha önce 3 kez düştüğü ortaya çıktı. Bu tip helikopterlerin ülkemizde daha önce karıştığı 3 kazada 28 asker şehit olmuştu. Bugünkü kazayla birlikte bu sayı 37e yükseldi.

HELİKOPTERİN ÖZELLİKLERİ NELER?​

Eurocopter Couger iki motorlu, çok amaçlı bir askeri helikopterdir. AS532 Cougar, Eurocopter Super Puma helikopterinin yükseltilmiş askeri bir versiyonudur.

Cougar helikopterinin ilk dizaynı AS 332 Super Puma, 1977 yılında uçmuştur.

1990 yılında tüm askeri Super Puma helikopterleri Cougar olarak değiştirildi.

Helikopterin sivil versiyonu halen Puma olarak adlandırılmaktadır.

Değişik görevler için farklı Cougar versiyonları kullanılmaktadır.

Bunlar:

AS 532 UL/AL: 2 pilot ve 25 asker taşıyabilir. Cougar ların en uzun versiyonudur. Ayrıca makineli tüfek ve roket gibi silahlarla da silahlandırılabilir.

AS 532 SC: Cougar ailesinin deniz kuvvetleri versiyonudur. Deniz altı arama ve yoketme, arama-kurtarma, sahil güvelik görevlerinde kullanılabilir.

Cougar Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde askeri amaçlarla kullanılmaktadır.

GENEL ÖZELİİKLERİ NELER?

Mürettebat: 2 Pilot 1 Uçuş Teknisyeni

Uzunluk: 18 m

Yükseklik: 4,2 m

Pal Yarı çapı: 8 m

Boş ağırlığı: 12500 LBs

Maksimum Kalkış ağırlığı: 19840 LBs

Motor: 2× Makila 1A1 Turboşaft

Dahili yakıt: 600 USG / 4000 LBs

İLK KAZA 1997'DE

Cougar helikopterlerinin ülkemizdeki üç kazasında 28 asker şehit oldu.

Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen helikopterlerin ilk kazası 4 Haziran 1997 tarihinde meydana geldi. Kuzey Irak'taki operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap Bölgesi'nde bölücü terör örgütü tarafından atılan füze ile vuruldu. 11 asker şehit oldu. Envantere yeni giren helikopterlerin füze koruma sistemi olmadığından tüm Cougar tipi bu helikopterler batıdaki birliklere verildi. Füze koruma sistemlerinin takılmasının ardından Cougar'lar tekrar Güneydoğu'ya döndü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR