Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı-Odayeri Kesimi (Kınalı- Çatalca Kavşağı Arası) Açılış Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta yaptığı konuşmasında 'Kanal İstanbul en yakın zamanda ihaleye çıkacak. Kanal İstanbul'u ülkemize kazandırmakta kararlıyız' dedi.
GÜNDEM , 08 Mart 2020 Pazar, 17:45
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul mesajı

Cumhurbaşkanı ardından Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı-Odayeri Kesimi (Kınalı- Çatalca Kavşağı Arası) Açılış Töreni'ne katıldı.

Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar ise şöyle:

"Kadınlar Günü'nü gönülden tebrik ediyorum. Türkiye'nin kalkınmasına mücadele ile destek veren kadınlarımıza şükranlarımızı sunduk. Türkiye'nin kadınları dün olduğu gibi bugün de destan yazmaya devam ediyor. Hayatın her alanında kadınlarımız varlıklarıyla ülkemizin önünü açıyor. Biz bu ülkeyi bir asır önce kadını erkeğiyle omuz omuza mücadele ederek bağımsızlığa ulaştırdık. Kadınlarımızı özgürleştirdik. Kadınlarımızın yüzyıllara sari mücadelesine yakışmayan baskıcı politikacılara hamdolsun biz son verdik. Kadınlarımızı dışlayan faşist zihniyete geçit vermeyeceğiz. Türkiye'yi aydınlık günlere kadınlarımızla ulaştıracağız. İstanbulumuzun trafik yükünü önemli ölçüde azalttık. Bugün de Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kınalı-Çatalca arasını hizmete açıyoruz. Bu yol kaza riskini de ciddi manada azaltıyor.

"SİZİN BÖYLE OTOYOL YAPMIŞLIĞINIZ VAR MI?"

Biz bunun için çalıştık. 18 yıl buna gayret ettik. 352 milyon dolarlık bir yatırımla hizmete aldığımız projenin şehrimize ve milletimize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum. Projenin hayata geçmesinde emeği geçen bakanlık, yüklenici firma, işçi ve mühendislerimize teşekkür ediyorum. Sadece bitirdiğimiz bu yollar Türkiye'nin nasıl bir dönüşümün içinden geçtiğini ıspatlıyor. Ülkemizin kaynakları ısraf edilmeyince böyle güzel işler yapılıyor. Çıkmış birileri, 'İsraf, israf, israf' diyor. Ne israfı? Hayatınızda sizin böyle bir otoyol yapmışlığınız var mı? Sizin hayatınızda böyle bir yol yapmışlığınız var mı? Sizin hayalleriniz bile buna ulaşamaz. Bu projeyi sonuçlandırdık diye tamam demiyoruz.

KILIÇDAROĞLU'NA DAVET TEPKİSİ

Yeni projeler için var gücümüzle çalışıyoruz. 81 vilayetimizin her birine hizmet götürüyoruz. Bu yollardan sadece AK Partililer mi geçecek? Biz bu yolları yaratılan her Allah'ın kulu için yaptık. Bu yolları tüm partilere oy veren vatandaşlar kullanacak. 2 hafta önce İzmir'de önemli bir eserin açılışını yaptık. Ana muhalefet lideri İzmir milletvekili. Böyle bir açılış yapacağız diye davet ettik. Gelmedi. Toplantıda sordum burada mı diye, yok.

"KANAL İSTANBUL YAKINDA İHALEYE ÇIKACAK"

Türkiye'yi kültür alanında da hak ettiği seviyeye ulaştırana kadar durmayacağız. Bunların başında yüzyılın projesi olarak nitelendirilen Kanal İstanbul Projesi en yakın zamanda ihaleye çıkıyor. Birileri istemese de kamu, özel ve vatandaş işbirliğiyle Kanal İstanbul'u ülkemize kazandırmakta kararlıyız. Dalga ve deprem analizleri dahil tüm çalışmalar yapıldı. 11 farklı üniversiteden 200'ün üzerinde bilim insanı bu projeyi inceledi. Bakanlığımız süreci yakından takip ediyor. Kanal İstanbul ufku dar, ön yargıların esiri olmuş kimi çevrelerin insafına terk edilmeyecek kadar mühim bir projedir. Türkiye'nin stratejik önemine çarpan etkisi yapacaktır. İdeolojik saplantılarla hareket edenlere değil milletimizin ne istediğine bakıyoruz. Cumhuriyet tarihimiz boyunca yapılan hizmetlerden daha fazlasını 17 yıla sığdırdık. Türkiye, ayağına vurulan prangalardan bizim zamanımızda kurtulmuştur.

"IMF KAPISINI ÇALMAK KİTABIMIZDA YOK"

Türkiye ne zaman demokrasi, kalkınma refah yolunda hamle yapsa birileri devreye girmiştir. FETÖ tokadı yedi artık bu yola kolay kolay başvuramayacak. IMF'ye borcumuzu sıfırladık. Bir daha o kapıları çalmak bizim kitabımızda yok. Merkez Banaksı'nın döviz rezervi 27.5 milyar dolardı, şimdi 100 milyar doların üzerinde. Borsa İstanbul aynı şekilde tırmanıyor. Şimdi uzun ince bir yoldayız, gideceğiz gündüz gece."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR