Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi: Hızlandırın...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki günkü Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu'nda yerli ilaç ve sağlıkta yerlileşmeye dair çalışmaların hızlandırılması talimatı verdiği bildirildi. Erdoğan'ın gıda israfı konusunda da çalışma yapılmasını istediği ifade edildi.
GÜNDEM , 21 Kasım 2018 Çarşamba, 13:36
Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi: Hızlandırın...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu toplantısına başkanlık etti. Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen ve 2 saati aşan toplantıda başkanvekilliğine Erdoğan'ın doktoru Prof. Dr. Serkan Topaloğlu getirildi.

YERLİLEŞME TALİMATI

Eğitim ile birlikte sağlığın en önem verdiği iki alan olduğuna dikkat çeken Erdoğan'ın toplantıda sağlıkta atılan adımları değerlendirdiği ve bu çerçevede özellikle yerli ilacın önemine dikkat çektiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, ilaçta dışa bağımlılığın ekonomiyi de etkilediğine atıfta bulunarak, "Yürütülen yerli ve milli ilaç çalışmalarının hızlandırılması gerek. Bu konuda yapılacak çalışmalar ile katkılar bu kurulun en önemli gündemlerinden biri olmalıdır" mesajı verdi. Erdoğan'ın son dönem tartışılan başta antibiyotik bağımlılığı olmak üzere ilaca bağımlılığın azaltılması için de çalışmalara dikkat çektiği belirtildi.

Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada da yerli MR ve tomografi cihazlarının üretilmesi çağrısında bulunmuş bu çalışmaların önemine dikkat çekmişti.

İSRAF ÇALIŞMASI

Erdoğan'ın toplantıda uyuşturucu ile mücadele konusunda her bakanlık ve kurulun görevi olduğunu ifade ederken, bu konuda koordinasyon ve bilinçlendirmenin önemine atıfta bulunduğu ve bu kuruldan da çalışmalar beklediğini ifade ettiği öğrenildi. Erdoğan, gıda israfı ile ilgili de neler yapılabileceğinin kurulda ele alınmasını istediği belirtildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR