D vitamini tedavisi Covid-19 hastalarının yoğun bakım ihtimalini düşürüyor
Koronavirüs hastalarında D vitamini tedavisi, yoğun bakım ihtimalini ciddi oranda düşürüyor. Yeni bir araştırma D vitamini endokrin sisteminin ana metabolitlerinden olan kalsidiolun kullanımının Covid-19'a karşı mücadele etkili sonuçlar doğurabileceğini tespit etti. Öte yandan asıl kaynağı güneş olan D vitaminini besinlerden de elde etmek mümkün.
SAĞLIK , 08 Eylül 2020 Salı, 15:04
D vitamini tedavisi Covid-19 hastalarının yoğun bakım ihtimalini düşürüyor

İspanyalı bilim insanları tarafından yapılan bir çalışmaya göre kalsidiol kullanımı Covid-19 hastalarının yoğun bakım ihtiyacını ciddi anlamda düşürdü. Kalsidiolun hastalığın ağırlaşmasını önleyebildiği tespit edildi.

Cordoba'daki Reina Sofia Hastanesi'nde 76 Covid-19 pozitif hastanın bir bölümüne kalsidiol tedavisi uygulandı. Kalsidiol tedavisi gören 50 hastadan sadece 1'inin yoğun bakım ünitesine alınması gerekirken, tedaviyi görmeyen 26 hastadan 13'ü yoğun bakıma alındı.

D vitamini endokrin sisteminin ana metabolitlerinden olan kalsidiolun hastaların yoğun bakım ihtiyacını ciddi anlamda düşürdüğü sonucuna varıldı.

En büyük D vitamini kaynağı güneş olsa da bazı besinlerden de D vitamini almak mümkün. İşte D vitamini bulunan yiyecekler:

Somon
Sardalya
Orkinos
Balık yağı
D vitamini katkılı süt
Yumurta
Tereyağı
Karaciğer
Mantar
Kakao
Tahıl gevrekleri

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR