Demirtaş'tan ilginç iddia
Demirtaş, PKK'nın geri çekilmesini fırsat bilirek aileleri çatıştırmak istendiğini, iddia etti.
GÜNDEM , 23 Ağustos 2013 Cuma, 18:06
Demirtaş'tan ilginç iddia

Diyarbakır'ın Hazro ilçesine bağlı Çiftlibahçe köyünde geçen hafta iki aile arasında meydana gelen ve 8 kişinin ölümü ile sonuçlanan olayda 4 ferdini kaybeden Tekin ailesine köyde taziye ziyaretinde bulunan BDP Genel Başkanı Demirtaş, birilerinin çözüm sürecinde PKK'nın geri çekilmesini fırsat bilirek aileleri çatıştırmak istediğini, ancak parti olarak buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Bismil ilçesinde Uğurlayan ailisine taziye ziyaretinden sonra Hazro ilçesine bağlı Çiftlibahçe köyüne geçen BDP Genel Başkanı Demirtaş ve yardımcısı Gültan Kışanak ve Belediye başkanları, burada Uğurlayan ailesi ile çatışmada 4 ferdini kaybeden Tekin ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Burada ilk konuşmayı yapan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, arka arkaya aile içi çatışmalarının kendilerini çok kaygılandırdığını ifade ederek, "Aynı zamanda kaygılanmanın da ötesinde bu sorunun, bu tür yaklaşımların benzer olayları önleme konusunda hepize sorumlulullarımızı bize hatırlattı"dedi. Toplumsal barışı korumaları gerektiği, yllardır bu topraklarda acının binbir türünü yaşadıklarını, gencecik insanlar yaşamlarını yitirdiğini ifade eden Kışanak, şöyle konuştu:

"İÇ BARIŞA, TOPLUMSAL BARIŞA DAHA FAZLA İHTİYAÇ DUYULAN BİR DÖNEMDEYİZ"

"Bunu çözmeye çalışıyoruz. Devasa ve arkasında tarihsel bir geçmişi olan bir Kürt sorununu çözmeye çalışıyoruz. Böyle bir ortamda toplumsal barışa her zamanden daha çok ihtiyacımız var. Ben herkese, bireylere de, ailelerimize de sosyal çevrelerin tamamına da çağrı yapmak istiyorum. Sorunlar, sıkıntılar ve problemler olabilir. Ama, inan ki çözümsüz hiç bir şey yoktur. İnsan yaşamından daha değerli hiç bir şey yoktur.

Ve giden canların geri getirmek asla mümkün değildir. Ölüm öyle bir şey ki; bir kez yaşandıktan sonra bir daha çaresi yoktur. Onları geri getirmek mümkün değildir, telafisi mümkün olmayan bir durumdur ölüme sebebiyet vermek. Bu nedenle herkesi sorunları, sıkıntılarını konuşarak, tartışarak diyalog kurarak ikna ederek çözmeye davet ediyoruz. Bize parti olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her türlü toplumsal problemi sorunu çözme kousunda daha fazla gayret ve çaba içerisinde olacağız.

Aklımızla, insanlarımıza çağrımız budur ki birbirinizi incitmeyin hele hele yaşama kastedecek herhangi bir yaklaşım ve tutum içerisinde olmayın. Sebebi ve nedeni ne olursa olsun çözülemeyecek hiç bir sorun yoktur. İç barışımıza, toplumsal barışımıza her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz dönemde halkımızdan ricamız budur. Bir daha ama bir daha benzer acı olaylar asla yaşanmamalı. Biz bütün Ortadoğuya hatta tüm insanlık camiasına örnek olacak bir mücadelenin halkıyız. Herkesin hakkını korumayı esas alan adaleti merkezine oturtan bir mücadeleyi bu halk yürütüyor.

Bu kadar iddalı bu kadar geleceğe dair tüm Ortadoğuya insanlık alemine örnek olacak bir mücadeleyi yürütüyoruz. O zaman hiç bir şekilde bu tür olayları kabul etmiyoruz. Adalet için, özgürlük için bu kadar büyük fedakarlıklarla mücadele yürütmüş bir halk olarak asla ve asla herhangi bir toplumsal sorunda, sıkıntıda yaşam hakkını ortadan kaldırabilecek saldırıların eylemlerin tutumların davranışları hiç bir şekilde kabul etmedik, bugüne kadar bundan sonra da etmeyeceğiz."

Daha sonra konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, bu tür çatışmalar nedeniyle son bir ayda 30'dan fazla insanın yaşamını yitirdiğini, bunun ağır bir tablo olduğunu, çatışan ailelerin bugünü kadar verdikleri mücedelede büyük bedeller ödediklerini de hatırlatarak, "Yapılmak istenen, yıllardır verilen mücedeleyi boşa çıkarmaktan başka bir şey değildir. kim halkımızı ve aileleri birbirine düşürmeye çalışıyorsa bunların oyunlarını ve planlarını boşa çıkarmalıyız. Bu zihniyşet ve anlayış tabanımızı bitirmeye yöneliktir. Biz kan davası, aile içi gibi çatışmaları çoktan aştık. Kürt sorununda için 50 bin kişi öldü. Şimdi bu sorunun konuşularak çözülmesi sonucuna varıldığı için sorun konuşuloyarak çözülmeye çalışılıyor. Başka yerderden, 'Kürtler bir birini katlediyor' görüntüsü vermek doğru değildir. Yıllardır mücadele veren Kürtler bunu haketmiyor. Bu bir oyun ve tezgahtır. Çözüm süreci ile PKK'nın çekilmesini fırsat bilen bazı kişileraileleri fitne fesat ile birbirlerine düşürmeye çalışıyorlar Bu oyunlara karşı dikkatli olmalıyız" dedi.

BDP lideri Demirtaş, son günlerde BDP'nin Gençlik meclislerine ylönelik operasylonlar geliştirildiğini ve hepsinin cezaevine atıldığını da belirterek, "BDP'nin komisyonları aileler arasında bu tür çatışmalar yaşanmasın diye çalışoyorlardı. Bunlara 'KCK mahkemeleri' diyerek hapislere attılar. Partimizin diyalog ve çözüm komisyonlarının çoğunu içeri attılar. Toplumun da hukuku ve gelenekleri vardır, devletin ona saygı göstermesi gerekir. Bu sorunları parti olarak çözmeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz"dedi.

BDP Genel Başkanı Demirtaş ve bareberindeki heyet daha sonra Bismil ilçesinde toprak çatışması nedeniyle geçen ay çıkan ve 8 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan çatışma ile ilgili Silvan ilçesinde Üstün ailesini ziyarete gitti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR