Deniz Baykal liderler turuna başladı
CHP’nin Meclis Başkan adayı Deniz Baykal, liderler turuna bugün saat 11.00’de Bahçeli ile başladı.
GÜNDEM , 26 Haziran 2015 Cuma, 11:38
Deniz Baykal liderler turuna başladı
CHP tarafından TBMM Başkanlığına aday gösterilen Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi TBMM'deki makamında ziyaret etti.Saat 11.00’de gelen Deniz Baykal’ı Devlet Bahçeli, MHP grup odasının kapısında kapıda karşıladı.

Grup Başkanvekili Oktay Vural da ikilinin görüşmesine katılıyor. Davutoğlu’nu saat 14.30’da Çankaya Köşkü’nde ziyaret edecek olan Baykal, saat 16.00’da Demirtaş’la bir araya gelecek.

\\\\\\\"\\\\\\\"

DAVUTOĞLU'YLA DA GÖRÜŞTÜ..

CHP’nin TBMM Başkan adayı Deniz Baykal destek arayışları çerçevesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile buluştu. Başbakan Davutoğlu önce kendi partisinin Başkan adayı İsmet Yılmaz'ı ardından Deniz Baykal’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. İki adayın art arda gerçekleşen görüşmesine ilişkin basına servis edilen fotoğrafların benzerliği dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin Meclis Başkanı adayı ve TBMM'nin geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çankaya Köşkü'nde yapılan görüşme hakkında bilgiler veren Baykal, Meclis Başkanlığı görüşmeleriyle koalisyon görüşmeleri arasında bağlantı olmadığına değinerek "Herhangi bir partiyle koalisyon konusunda yaptığı bir yetkilendirme, görevlendirme söz konusu değil. Bir koalisyon çalışması başlamış değil. Önce Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleşecek. Ondan sonra da koalisyon görüşmeleri ondan bağımsız olarak ya da ondan dolaylı etkilenmiş olarak diyelim, yaratacağı atmosfer yansıma yapar yapmaz onu bilemem. Koalisyon görüşmeleri o zaman başlayacaktır" dedi.

"İSMET YILMAZ'A DA BAŞARILAR DİLERİM"

Başbakan Davutoğlu ile yaptıkları görüşme hakkında değerlendirmede bulunan Baykal, "Görüşmede ülkenin içinde bulunduğu duruma ilişkin değerlendirmelerimi ifade ettim. Meclis Başkanlığı konusundaki anlayışımı ifade ettim. Onun dışında ülkenin iç ve dış politika konularında Sayın Başbakanın lutfettiği değerlendirmelerle bir karşılıklı görüşme gerçekleştirmek imkanı buldum. Çok yararlı, çok verimli, doğal bir görüşme oldu. Sayın Başbakana verdiği bilgiler için teşekkür ettim" diye konuştu. Davutoğlu ile görüşmeleri esnasında AK Parti'nin Meclis Başkan adayı olan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da Çankaya Köşkü'ne geldiği hatırlatılarak 3'lü bir görüşmenin olup olmadığı sorulan Baykal, "Hayır, sadece ikili görüşme oldu. Öyle bir şey yok. Sayın İsmet Yılmaz'a da başarılar dilerim. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı. CHP'nin Meclis Başkanı adayı olması nedeniyle Meclis Başkanlığı seçimi oturumunu kendisinin yönetip yönetmeyeceği sorusunu Baykal, "Bu konuyu hukukçulara inceletiyorum. Bana bir rapor verecekler. O raporu gördükten sonra ifade edeceğim" diye yanıtladı.

\\\\\\\"\\\\\\\"

"KOALİSYON GÖRÜŞMESİNİ ARKAMA ALARAK MECLİS BAŞKANLIĞI ARAYIŞI İÇİNDE DEĞİLİM"

Koalisyon görüşmeleri için herhangi bir görevlendirme yapılmadığına dikkat çeken Baykal, koalisyon görüşmesi ile Meclis Başkanlığı arayışı içinde olmadığının altını çizerek "Hiçbir şekilde koalisyon görüşmeleriyle Meclis Başkanlığı seçimi arasında bir bağlantı olduğuna dair benim bir bilgim yok. Şu anda CHP'nin sayın genel başkanından aldığım en son bilgiye dayanarak söylüyorum. Herhangi bir partiyle koalisyon konusunda yaptığı bir yetkilendirme, görevlendirme söz konusu değil. Bir koalisyon çalışması başlamış değil. Sayın Başbakanın da aynı şekilde herhangi bir koalisyon çalışmasını sürdürmekte olmadığına dair kendisinden bilgi aldım. Koalisyon görüşmelerinin başlaması için Başkanlık Divanının oluşması gerekir. Cumhurbaşkanı, Başkanlık Divanı oluştuktan sonra görevlendirme yapacağını ifade etti. Daha görevlendirme yapılmamış. Kim hangi partiyle ne teması yapacak belli değil. Bu aşamada koalisyonun işareti, önce Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleşecek. Ondan sonra da koalisyon görüşmeleri ondan bağımsız olarak ya da ondan dolaylı etkilenmiş olarak diyelim, yaratacağı atmosfer yansıma yapar yapmaz onu bilemem. Koalisyon görüşmeleri o zaman başlayacaktır. Ben bir koalisyon görüşmesini arkama alarak Meclis Başkanlığı arayışı içinde değilim" açıklamasında bulundu. Baykal, koalisyon görüşmeleri için ise "Sanıyorum herkes sorumluluğunu bilerek Türkiye'ye zaman kaybettirmeden derhal gerekeni kararlaştıracaktır" diye ekledi.

"CUMHURBAŞKANININ, BAŞBAKANA KONUYU AYRINTILARIYLA AKTARMIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRÜM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede gündeme gelip gelmediği sorulan Baykal, "Gündeme gelme gibi ele alınacak bir yönü yok tabi bu konunun. Eminim Sayın Başbakan o görüşme hakkında yeterince bilgi sahibi olmuştur. Benimle görüşmeye gelmeden o konuyu bütün ayrıntılarıyla Sayın Cumhurbaşkanının Sayın Başbakana aktarmış olduğunu düşünürüm"

\\\\\\\"\\\\\\\"

DEMİRTAŞ İLE GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşen Meclis Başkan adayı Deniz Baykal, saat 17:00'de açıklama yaptı. Baykal "Ben aday olarak görevimi yapıyorum. Seçim öncesi görüşlerimi partilere anlatıyorum. Buna ihtiyaç var. Nasıl yapılır bir Meclis Başkanlığı çalışması sorusundan anladığım budur benim. Her partinin adayı var, her parti kendi adayına oy vererek bu yolculuğa çıkacaktır. Meclis Başkanlığı'nın ötesinde Türkiye'nin uzlaşmaya ihtiyacı var. Meclis Başkanlığı iki günde çözülür ama Türkiye'nin birbirini anlamaya, saygı göstermeye ihtiyacı var. Meclis Başkanlığı da buna katkı yapıp yapmayacağına ilişkindir. Her parti kendi takdirini kullanacaktır. Daha doğrusu anayasal olarak her milletvekili kendi iradesini kullanacaktır" dedi.

\\\\\\\"\\\\\\\"

MECLİS BAŞKANI NASIL SEÇİLECEK? 

Adaylık başvuruları 27 Haziran Cumartesi saat 24.00’te sona erecek. TBMM İçtüzüğü’ne göre en fazla dört turda gizli oyla yeni başkan seçilecek. İlk tur oylamanın pazar günü yapılması planlandı. Ancak yemin töreninin ardından grup temsilcilerinden oluşacak Danışma Kurulu’nun alacağı kararla turların gelecek hafta pazartesi veya salıdan başlatılma olasılığı bulunuyor. İçtüzüğü göre her şartta yeni Meclis Başkanı 2 Temmuz’a kadar seçilmiş olacak. İlk iki turda seçilebilmek için en az 367 oy almak gerekiyor. Üçüncü turda 276 oy aranırken, son turda en fazla oy alan iki aday yarışıyor ve en çok oyu alan seçiliyor. Üç muhalefet partisinin 292 sandalyesine karşı Ak Parti’nin 258 oyu bulunuyor.

İLK İKİ TUR 30 HAZİRAN

Başkanlık seçiminin ilk iki turunun 30 Haziran Salı, üçüncü ve dördüncü turunun da 1 Temmuz Çarşamba günü yapılması konusunda görüşmeler yaptılar. Bu karar Danışma Kurulu kararıyla kesinlik kazandırılacak. Danışma Kurulu, yeni Başkanlık Divanı oluşuncaya kadar Meclis’in 1 Temmuz’da tatile girmemesi konusunda da karar alacak. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR