Haber Giriş Tarihi: 13.05.2020 11:37

Denizli'de 'şap' karantinası!

Şap hastalığı Kurban Bayramı için 3 aydan az bir süre kala yeniden gündem oldu. Denizli'de bu hastalık nedeniyle 17 mahalle karantina altına alındı. Peki, tam olarak şap hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Şap hastalığı hayvanlarda genellikle yüksek ateş ve durgunluk gibi belirtiler gösteriyor. Sürüden ayrı davranan ve durgun olan hayvanın süt verimi de azalıyor. Peki, şap hastalığının tüm belirtileri neler?

DENİZLİ'DE 'ŞAP' KARANTİNASI

Denizli'nin Honaz ilçesinde, bir inekte şap hastalığı tespit edilmesi üzerine 17 mahallede karantina kararı alındı. Alınan bilgiye göre, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı Kızılyer Mahallesi'nde bir besihanedeki inekten alınan numuneyi laboratuvara gönderdi.

İnekte şap hastalığı olduğu belirlenince mahalle ile çevredeki 16 mahallede daha karantina uygulaması başlatıldı. Bölgede başıboş gezen ve riskli görülen hayvanlar aşılandı.

ŞAP HASTALIĞI NEDİR?

Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan viral bir hastalıktır.

ŞAP HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELER?

Yüksek ateş (40-41 °C)

Durgunluk, iştahsızlık,

Süt verimi kaybı,

Sürüden geri kalma.

İç ağız bölgesinde kızarıklık, yem yememe, ağızdan salya akması, dilin soyulması, dilin dışarı çıkması görülür. Ağız bölgesinde oluşan veziküller ayak ve tırnak arası bölgede de görülebilir. Buna bağlı olarak, Tırnak arasında oluşan yaralar, kızarıklık, apse ve ilerleyen dönemlerde tırnak düşmesi görülebilir.

Meme yangıları sebebiyle; hayvan buzağının emmesine dahi izin vermez, ağrı çeker, sağımı reddeder, süt verimi düşer.

Hastalık insanlarda da lokal ve hafif etkili olarak görülebilir. Belirtisi ağız ve el bölgesinde su dolu kabarcık oluşumu şeklindedir ve çocuklarda daha etkilidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar