Deprem verileri tek yerde toplanıyor
Başbakanlık AFAD ile TÜBİTAK ULAKBİM ortaklığıyla yürütülen çalışmayla, ülke genelinde deprem gözlemi yapan 920 istasyondan elde edilecek ölçümler Türkiye Deprem Veri Merkezi'nde toplanacak.
GÜNDEM , 08 Haziran 2013 Cumartesi, 12:19
Deprem verileri tek yerde toplanıyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile TÜBİTAK ULAKBİM ortaklığıyla, ülke genelinde deprem gözlemi yapan 920 istasyondan elde edilecek ölçümler, Türkiye Deprem Veri Merkezi'nde toplanacak.

Çalışmayla, araştırmacıların verilere ulaşması kolaylaşırken, depremlerle ilgili tek değer açıklanması da mümkün olacak.

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, AA muhabirine, Türkiye'de AFAD ile Kandilli Rasathanesinin yanı sıra belediyeler ve üniversitelerin yerel ölçekte deprem gözlemi yaptığını söyledi.

Şu anda 4,5 ve üstü büyüklükteki depremlerde Kandilli Rasathanesi ile ortak çalışma sonucu tek değer açıkladıklarını hatırlatan Nurlu, "Açıklanan deprem büyüklükleri, hesaplama yöntemlerinden dolayı farklılıklar gösterebiliyor.

Şu anda belki onu gerçekleştiremiyoruz ama çalışmamızın nihai hedefi, depremlerle ilgili tek değer açıklamak. Ayrıca veriye güvenli ve hızlı ulaşmak" ifadelerini kullandı. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR