Dev operasyon başlıyor! O erlerin büyük çoğunluğu...
Savcılık 5 yılda orduya alınan sözleşmeli erlerin büyük çoğunluğunun FETÖ üyelerinden seçildiğini tespit etti. Tutuklanan erler yeniden sorgulanıyor
GÜNDEM , 28 Temmuz 2016 Perşembe, 09:35
Dev operasyon başlıyor! O erlerin büyük çoğunluğu...
Darbe soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, 15 Temmuz gecesi birçok erin bulaştığı olayların sadece "emir" ile açıklanamayacağına yönelik bulgulara ulaştı. Kanlı olaylara karışan askerlerden bazılarının "sözleşmeli er" olduğunu tespit eden savcılık, "Sözleşmeli Er" projesini mercek altına aldı. Bunun FETÖ projesi olduğu, 10 Mart 2011'de yürürlüğe giren proje ile 5 yılda binlerce FETÖ yanlısı erin TSK'ya sokulduğu belirlendi. Sözleşmeli erlerin tek tek örgüt bağlantıları araştırılıyor. İstanbul'da 25 savcıdan oluşan bir ekip, SilivriCezaevi'nde tutuklu bulunan erleri yeniden sorguluyor. İki günde 350 erin sorgusu yapıldı.

Erler özellikle adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilen Boğaziçi Köprüsü'nde, İstanbul Çengelköy'de ve Ankara'nın bazı bölgelerinde halkın üzerine ateş açmıştı. Darbe girişimine ilişkin İstanbul'daki soruşturma kapsamında şu ana kadar büyük bölümü asker, hakim, savcı, polis ve çeşitli mesleklere mensup sivillerden oluşan 2 bin 139 şüpheli tutuklu bulunuyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak ise şu ana kadar bin 200 erin serbest bırakıldığını duyurmuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR