Diyarbakır'daki olaylarla ilgili 87 gözaltı
Diyarbakır Valisi Toprak, BDP'nin izinsiz Diyarbakır mitingine ilişkin olaylara karıştıkları belirlenen 87 kişinin gözaltına alındığını söyledi.
GÜNDEM , 16 Temmuz 2012 Pazartesi, 09:38
Diyarbakır'daki olaylarla ilgili 87 gözaltı

Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ile valilikte basın toplantısı düzenleyen Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, 14 Temmuz'da, kentin değişik yerlerinden, 200-300 kişilik gruplar halinde İstasyon Meydanı'na doğru yürüyüşe geçildiğini belirterek, taşlarla ve el yapımı patlayıcılarla güvenlik güçlerine, kamu binalarına karşı yapılması düşünülenlerin önlendiğini söyledi. Toprak, güvenlik güçlerinin megafonlarla, mitingin izinsiz olduğu, grupların içerisinde yanlış noktalarda hareket edeceklerin bulunduğunu ve olayların sona erdirilmesi gerektiğini bildirmesine rağmen, bazı işyerlerinin zarar gördüğünü ve araçların yakıldığını ifade etti. 

 

Olaylarda, 23'ü polis memuru 79 kişinin yaralandığına işaret eden Toprak, aralarında bir milletvekilinin de olduğu 3 kişi hariç, diğer yaralıların ayakta tedavi edildiğini dile getirdi. Milletvekilinin de kendi talebi üzerine Sağlık Bakanlığı'nın sağladığı ambulans uçakla İstanbul'a sevk edildiğini belirten Toprak, olaylara karıştıkları belirlenen 12'si 18 yaş altında 87 kişinin gözaltına alındığını söyledi. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR