Dolar ne kadar oldu?
İç piyasada Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı yön belirleyici olarak izleniyor. Dolar/TL 7.7186 seviyesi ile rekor kırarken güne bu zirvenin hemen altından başladı.
EKONOMİ , 24 Eylül 2020 Perşembe, 10:54
Dolar ne kadar oldu?

Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde riskten kaçış kaynaklı dolara küresel yönelim nedeniyle değer kayıpları belirginleşmiş durumda. TCMB'nin yükselen enflasyona rağmen politika faizinde bir artışı bu ay da tercih etmeyeceğine ilişkin endişeler TL'de satış baskısı yaratıyor. Asya borsaları, ABD borsalarındaki sert düşüşü takiben gerilerken, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin uyarıları ekonomideki toparlanmanın dayanıklılığına dair endişeleri tekrar gündeme getirdi.

Fed yetkilileri maliye politikası kanalıyla ekonomiye ek destek çağrısında bulunurken Avrupa'da koronavirüs vakalarındaki artışın yatırımcıları güvenli liman varlıklara sevk etmesi sonucu doların yükselmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Euro, dolar karşısında Asya piyasalarındaki işlemlerde dün test ettiği iki ayın en düşük seviyesinin biraz üzerinde 1.1671 dolarda seyretti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR