Dolar/TL ne kadar oldu?
Yıl sonu nedeniyle hacimlerin oldukça azaldığı piyasada Merkez Bankası'nın 12 puanı bulan faiz indirimlerinin baskısının devam ettiği TL yılın son işlem gününde dolar karşısında 5.95 civarında yatay seyrini sürdürüyor.
EKONOMİ , 31 Aralık 2019 Salı, 10:01
Dolar/TL ne kadar oldu?

Kur yaklaşık bir haftadır dar bir bantta hareketini sürdürürken, piyasalarda takip edilen ana konular olarak ABD ile ilişkiler ve yaptırım konusu, Suriye ve Libya başta jeopolitik gelişmeler, AB ile ilişkiler ve sert faiz indirimleri ardından TL'nin gerileyen reel faizi yer alıyor.

Libya'nın uluslararası tanınırlığı olan hükümetinin geçtiğimiz hafta, Doğu Libya Güçleri'nin başkent Trablus'u ele geçirmesini önlemek için resmi olarak Türkiye'den askeri destek sağlamasını istemesinin ardından, TSK'nın Libya'da faaliyetine ilişkin tezkere dün TBMM'ye gönderildi. Tezkere bir yıl boyunca TSK'nın Libya'da faaliyet göstermesine olanak sağlıyor.

Piyasalar ayrıca bu hafta açıklanacak olan enflasyon verisini izliyor. TÜFE'nin Kasım'dan itibaren baz etkisinin terse dönmesi sonrası Aralık'ta aylık %0.49 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise Kasım'daki %10.56'dan %11.56'ya yükselmesi bekleniyor.

Öte yandan piyasada TCMB'nin likidite adımları da yakından izleniyor. TCMB fonlamasını son dönemde repo piyasasından swap piyasasına kaydırırken, açık piyasa işlemleri ile sisteme fonlama sağlar konumdan sistemden likidite çekiyor konuma geldi. Bunun sonucunda geçen hafta TL'de gecelik faizler politika faizinin 150 baz puan altında ve TCMB'nin faiz koridorunun da alt bandı olan %10.50 seviyesinde oluştu.

Ancak bankacıların verdiği bilgiye göre Cuma günü itibarıyla net fonlama yeniden yaklaşık 10 milyar TL artıya geçti, gecelik TL piyasasında repo faizi de %10.50 yerine %11.1 civarında oluştu.

TL faizlerindeki düşüşün uygulanan likidite politikaları ile alakalı olduğunu belirten bankacılar, yılsonu Hazine ödemeleri kaynaklı oldukça artan TL likiditesinin bu süreçteki etkisi konusunda da hemfikirler. Bu durum ise TL faizlerinin politika faizinin altında oluşmasının geçici bir süreç olduğu izlenimi yaratıyor.

Geçen yıl 200 milyar TL'ye yaklaşan bankacılık sisteminin fonlama ihtiyacı son günlerde oldukça azalmış, bunda TCMB'nin ZK adımları, swap işlemleri ve yıl sonuna gelinmiş olması gibi geçici faktörler etkili olmuştu.

Benzer şekilde önceki haftalarda da swap faizleri %3.4'e kadar geriledikten sonra haftayı %7.5 civarında tamamladı.

Öte yandan TCMB haftasonunda finansal istikrarı ve reel kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık uygulamasını desteklemek amacıyla, yabancı para (YP) zorunlu karşılıkları (ZK) reel kredi büyümesi ile ilişkilendirdi, kredi büyümesi düşük bankalar için YP ZK 200 bp arttı. Değişiklikle %5-15 reel kredi büyümesi koşullarını sağlamayan bankalar için piyasadan 2.9 milyar dolar karşılığı likidite çekilmiş olacak.

Geçen hafta genel olarak 5.95 civarında hareket eden dolar/TL bu sabah saat 0906'da 5.9455/5.9485 seviyesinde bulunuyor. Sepet bazında TL aynı saatte 6.3037/6.3073, euro/TL 6.6500/6.6731 seviyesinde.

Analistler dolarda küresel zayıflık gözlenen bir ortamda TL'nin benzer para birimlerinden negatif ayrışmasında jeopolitik riskler, TCMB'nin faiz indirimleri sonrası TL'nin reel faizinin azalmasının ardından yatırımcının TL mevduat yerine dövize yönelmesi, borç ödemeleri kaynaklı kurumsal döviz talebini ana unsurlar olarak görüyor.

IMF de Cuma günü yayınladığı değerlendirmesinde Türkiye'nin parasal gevşemesinin "çok ileri gittiğini" söyleyerek, Ankara'nın maliye politikasının ana politika çıpası olmaya devam etmesi çağrısı yaptı.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi Cuma günü valörde son işlemde %12.31 oldu. Dün ise spot kapanışta %12.26 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi Mayıs ayında %21 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü spot piyasada ortalama bileşik getiri %11.71, valörde son işlem %11.68 oldu. Dün ise spot piyasada ve valörde son işlem %11.71 oldu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR