Dolar yeni tarihi zirveyi gördü
Dolar/TL, Türkiye'de devam eden enflasyon-para politikası endişeleri ve doların küresel çapta değer kazanmasıyla birlikte yeni tarihi zirve olan 10 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor. Dolar 17:10 sıralarında 10.26'yı geçerek yeni tarihi zirvesine ulaştı.
EKONOMİ , 16 Kasım 2021 Salı, 19:19
Dolar yeni tarihi zirveyi gördü

Dünyanın pek çok ülkesinde yükselen enflasyon nedeniyle hem gelişmekte olan, hem de gelişmiş ülkelerin merkez bankaları para politikalarını sıkılaştırırken; TCMB enflasyondaki yükselişe ve TL'de lokallerin alım gücünü düşüren değer kaybına rağmen para politikasını gevşetiyor.

Bu hafta TCMB'nin perşembe günü saat 14:00'te açıklayacağı para politikası kararı öncesinde ise açıklanacak önemli bir yurtiçi veri bulunmuyor.

Reuters anketine göre TCMB'nin politika faizini bu hafta 100 baz puan daha indirerek %15'e düşüreceği tahmin ediliyor. TCMB önceki iki ayda 300 baz puan faiz indirimi yapmıştı.

TCMB fiyat istikrarının cari fazla verilmeden sağlanamayacağını belirtirken, tüketici enflasyonun ise Ekim'de yükseldiği %20'lerde aylarca kalması bekleniyor. Ekonomistler cari fazlaya odaklanmanın enflasyonu daha da yükselteceğinden endişeliler.

FİYAT ARTIŞLARI

Bugün akaryakıt ve gıdaya yapılan iki fiyat artışı daha enflasyonun yüksek seyrini koruyabileceğine ya da yukarı yönün korunabileceğine işaret etti. EPGİS, 2 Kasım'daki zammın ardından otogaz fiyatının 25 kuruş daha artırıldığını açıklarken, Türkşeker basında yer alan haberlere göre şeker fiyatını %25 artırdı.

Yükselen enflasyonun dar gelirlilere yansımasını hafifletmeye çalışan hükümet ise çeşitli seçenekleri değerlendiriyor. Asgari ücretin yüksek bir seviyede belirlenmesi başta olmak üzere bütçede gevşeme yönlü uygulamalar belirginleşecek.

TL, enflasyondaki yükselişe rağmen gerileyen politika faizinin yarattığı baskının da katkısıyla geçen hafta dolar karşısında %3 değer yitirerek önemli bir psikolojik seviye olan 10 seviyesini aştı.

Geçen beş yılda değerinin üçte ikisini kaybeden TL, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında büyük bir farkla en çok değer kaybeden para birimi oldu. TL'deki yıl başından bu yana %25'i bulan değer kaybı ve çift hanelerden aşağı inmeyen enflasyon lokallerin alım gücünü de eritiyor.

DOLAR'DA SON DURUM: 10.26'YI GEÇTİ

Geçen hafta Cuma akşam 10 seviyesini aşan dolar/TL dün 9.95'li seviyelere kadar gerilese de tekrar 10 düzeyinin üzerine tırmandı.

Dolar/TL bu sabah saat 08:56 itibarıyla 10.0670/10.0950 seviyesindeydi. Euro/TL aynı saatte 11.4517/11.4846, sepet bazında TL 10.7594/10.7898 seviyesindeydi.

Dolar 17:10 sıralarında 10.26'yı geçerek yeni tarihi zirvesini gördü.

Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri ise Ekim sonunda tırmandığı 470 baz puana kıyasla gerilemiş durumda. Geçen hafta 400 baz puanın altına inen CDS'ler bir önceki güne değişim kaydetmeyerek dün 406/410 baz puandan kapandı.

Garanti Bankası'nın ana hissedarı BBVA'nın gönüllü pay alım teklifinin ardından BIST-100 endeksi ise bankacılık hisseleri öncülüğünde %3.91 yükseldi. Bankacılık sektör endeksi %9.74 prim yaptı.

TL'nin keskin değer kayıpları sonrası değerlemesi ucuzlayan hisse senetlerine yerli yatırımcının ilgisi, faiz indirimleri ve TL yatırım araçlarının reel getirilerinin düşmesiyle birlikte arttı. Borsa İstanbul'da büyük şirketlerin son haftalarda açıkladığı hisse geri alım programları da yatırımcı ilgisini artırdı. Ekim ayı ortasından bu yana neredeyse aralıksız yükseliş kaydeden BIST-100 endeksi bir aydan biraz uzun bir sürede %20'nin üzerinde prim yaptı.

Uluslararası piyasalara bakıldığında ise Asya borsaları, Çin gayrimenkul sektörüne dair endişelerin rahatlamasıyla artan risk iştahının desteğiyle çoğunlukla yükselirken, yatırımcılar ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in görüşmesine odaklandı.

Dolar, daha riskli para birimleri karşısında bugün sınırlı gerilemesine rağmen 16 ayın zirvesine yakın seyretti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR