Dolarda yatay seyir sürüyor
Dolar/TL'de 8.10 seviyesinde yatay seyrine devam ediyor. Piyasalarda Hazine ihaleleri, küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler takip ediliyor.
EKONOMİ , 20 Nisan 2021 Salı, 10:45
Dolarda yatay seyir sürüyor

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın (TCMB) yüzde 19 seviyesindeki politika faizini sabit tutan ancak önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine kapı aralayan geçen haftaki faiz kararı sonrası 8.1 civarında yatay seyrini sürdürdü.

Küresel piyasalarda doların zayıf seyrine devam etmesi ve önümüzdeki dönemde indirim beklentilerinin sürmesine rağmen yüzde 19 seviyesindeki politika faizi TL'yi destekleyen ana unsurlar olarak öne çıkıyor.

DOLAR

8,0953(%-0,00)

EURO

9,7738(%0,31)

ALTIN

461,6727(%0,13)

Hazine dün gerçekleştirdiği iki ihale ile Nisan ayı borçlanmasını yaklaşık 23 milyar TL'ye taşırken bugün 4 ve 7 yıl vadeli tahvilleri yeniden ihraç edecek, 5 yıl vadeli kira sertifikasının doğrudan satışını yapacak. Bugünkü borçlanma ile Hazine 33 milyar TL borçlanma öngördüğü aylık takvimini de tamamlamış olacak.

Geçen hafta gerçekleşen PPK kararı ardından bankanın enflasyon söylemleri açısından ay sonundaki enflasyon raporunun önemi artarken bankacılar CDS'lerdeki devam eden düşüşe dikkat çekiyorlar.

Faizin en azından bir ay daha yüzde 19 ile dünyadaki en yüksek oranlardan biri olacağı bilgisi ile Hazine tahvil getirileri sınırlı gerilerken CDS'lerde geçen haftadan bugüne yaklaşık 60 baz puan düştü.

Şubat ayında 300'ün altına kadar geriledikten sonra TCMB başkanının görevden alınmasıyla mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye'nin 5 yıllık CDS'i 394/400 seviyesinde.

Küresel piyasalarda dolar başlıca para birimleri karşısında altı haftanın dip seviyesine yakın seyrederken, euro aşılamaya yönelik umutların etkisiyle yükseldi.

Dolar bir süredir ABD tahvil getirilerinin geçen ay gördüğü 14 ayın zirvesinden geri gelmesine paralel olarak çekiciliğini yitiriyordu.

Dolar endeksi geçen ay gördüğü beş ayın zirvesinden yüzde 2.5 geriledikten sonra 91.085 seviyesinde seyretti.

CORONA ETKİLERİ TAKİP EDİLİYOR

Piyasalarda corona virüsünün Türkiye ve dünya ekonomilerine etkisi de takip ediliyor. Türkiye'deki corona virüsü salgınında dün 341 ile şu ana kadarki en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedilirken 55,149 yeni vaka tespit edildi.

Aşılama çalışmalarına bakıldığında ikinci doz aşısını olanların sayısı düne göre yaklaşık 48,000 artışla 7.84 milyon oldu. Tek doz aşı olanların sayısı 163,000 artışla 12.34 milyona çıkarken nüfusun yüzde 14.8'i ilk doz aşısını yaptırmış oldu.

Piyasalarda TBMM'deki siyasi parti grup toplantıları, ABD-AB ile ilişkiler ve 128 milyar dolarlık rezerv kaybı tartışmaları takip edilmeye devam ediliyor.

ELVAN'DAN 128 MİLYAR DOLAR AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan dün, 2019-2020 yıllarında TCMB'nin 128 milyar dolar olduğu hesaplanan döviz satışlarının Hazine ile TCMB arasında protokolle yapıldığını, yasal olan bu protokol ile yapılan satışlarda yolsuzluğun söz konusu olmadığını söyledi.

Elvan TCMB'nin protokol kapsamında yaptığı satışlarla verileri yayımlamasında fayda gördüğünü de söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR