Doların ateşi Bursa'da çarşıyı yaktı!
Döviz kuru rekor üstüne rekor kırarken, ekonominin kalbinin attığı Kapalıçarşı'da esnaf da, vatandaş da dertli... Çarşıya gelenler, zirveyi gören altın ve dolar karşısında sadece dükkanlara bakmakla yetiniyor. Altın almak zorunda olanlar ise tercihini çeyrek gramdan yana kullanıyor...
BURSA , 21 Kasım 2021 Pazar, 10:49
Doların ateşi Bursa'da çarşıyı yaktı!

ÖZEL HABER/ Pelin SİYLİ

"ENDİŞELİ TABLO SÜRECEK"

Psikolojik sınır olan 10 TL'yi aşan Dolar/TL Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası yeni bir rekor kırarak 11 TL'nin de üzerine çıktı.

Piyasalarda yaşanan bu hareketlilikten nasibini alan altının gramı ise 662 TL'ye dayandı. Piyasalardaki yukarı yönlü hareket sektör temsilcileri tarafından endişe ile karşılanırken, ekonominin kalbinin attığı Kapalıçarşı'nin ihtişamlı günleri de yüksek fiyatlar nedeniyle geride kaldı. Döviz kurundaki artışı değerlendiren piyasa uzmanı Gürsel Durmuş, merkez bankası kararının piyasa ateşini daha da alevlendirdiğini söyledi.

Durmuş, "Politika faizinin inmesiyle birlikte yatırımcı kendini koruma iç güdüsü içine giriyor. Bu duyguyla da faizden yana döviz ve altın alarak kendini korumaya alıyor. Tüm bunlarda fiyatlardaki yeni rekorları beraberinde getiriyor" dedi. Durmuş, yeni bir politika değişikliği olmadığı takdirde endişeli tablonun devam edeceğini söyledi.

"ÇIKARANLAR DÜŞÜNSÜN"

Doların sert yükselişi ile birlikte altında yerinde durmadı. Kapalıçarşı'da gram altın 662 TL'den işlem gördü. Hal böyle olunca çarşıya gelen vatandaşlar kuyumcu vitrinlerine bakmakla yetindi. Yüksek fiyatlardan dert yanan bir vatandaş, "Gram altın 600 TL'nin üzerinde. Altın almak bizim için artık hayal oldu. Çarşıya geldik ama sadece vitrinlere bakabiliyoruz. Düğün yapacakların işi çok zor. Allah yardım etsin" dedi. Düğün alışverişi için çarşıya gelen bir çift ise, fiyatlar daha da yükselmeden en asgari düzeyde ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Döviz kurundaki artışla ilgili görüşü sorulan bir vatandaş ise, "Ben ne düşüncem. Onu fiyatları çıkaranlar düşünsün" diyerek tepki gösterdi.

ÇEYREK GRAMA TALEP ARTTI

Yastık altında altını olanlar ise yüksek fiyatları fırsat kollayarak, çarşıda az da olsa hareketliliğe neden oldu.

Kapalıçarşı'da kuyumculuk yapan Osman Yüşen, "Şuan herkes altın peşinde. Kimi alıyor, kimi satmaya çalışıyor. İnsanlar altını yatırım aracı olarak gördüğü için talep var" dedi. Bir başka kuyumcu Sercan Çiftçi ise altın bozdurmaya gelenlerin bir hareketlilik yarattığını belirterek, "Fiyatlar arttıkça yastık altındaki altınlar çıkmaya başladı. İnsanlar telaşla altınlarını bozduruyor ancak ihtiyacı olmayan bozdurmasın. Altının tavanı yoktur. İlerleyen günlerde daha da yukarı çıkacağını tahmin ediyoruz" dedi. Vatandaşların alım gücü düştükçe farklı alternatifler üretmek zorunda kaldıklarını belirten Çiftçi, "Çeyrek altının adını duyan artık önünü ilikliyor çünkü bin TL'nin üzerine çıktı. Artık herkes gram, yarım gram hatta çeyrek gram altın almaya başladı" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR