DSÖ'yü ülkeye sokmayan Pekin yönetiminden ilk açıklama geldi!
Koronavirüsün kökenini araştırmak için Çin'e gitmeyi planlayan Dünya Sağlık Örgütü ekipleri, Pekin yönetimi tarafından ülkeye sokulmamıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ilk açıklamada, örgütle istişarelerin yürütüldüğü ifade edildi.
DÜNYA , 06 Ocak 2021 Çarşamba, 14:19
DSÖ'yü ülkeye sokmayan Pekin yönetiminden ilk açıklama geldi!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında, ülkesinin DSÖ uzmanlarının Çin'e gelerek koronavirüsün kaynağını soruşturması konusunda iş birliği yaptığını ve yakın iletişimi sürdürdüklerini söyledi. Ülkesinin bir yandan tüm gücüyle kendi içinde salgını önlemeye çalıştığını diğer yandan gelecek uzmanlar için hazırlıkları hızlandırdığını belirten Hua, uzmanlara soruşturma konusunda en iyi imkanları oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

"SOMUT DÜZENLEMELERİN YAPILMASI GEREKİYOR"

Hua, "DSÖ bu konuda çok net. Öyle ki virüsün kaynağı konusu çok karmaşık. Uluslararası uzmanların Çin'e gelerek sorunsuz çalışma yürütmesi için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi, somut düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Tüm bunlara ilişkin iki taraf karşılıklı istişareler yürütüyor" ifadesini kullandı.

DSÖ GENEL DİREKTÖRÜ GHEBREYESUS: BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün yaptığı açıklamada, koronavirüsün kökenini araştırmak için bu hafta Çin'e gitmesi beklenen uluslararası bilim insanlarının durumuna ilişkin "Bugün, Çinli yetkililerin Çin'e gidecek heyet için gerekli izinleri henüz tamamlamadığını öğrendik. Ekibin iki üyesinin (Çin'e) yolculuklarına çoktan başlamış olması ve diğerlerinin de son dakikada seyahat edememesi nedeniyle bu haber beni büyük hayal kırıklığına uğrattı." demişti. DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise vize sorununun DSÖ bilim heyetinin Çin'e girişine engel olduğunu söylemişti.

NE OLMUŞTU?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının çıkış noktası olan Çin'den tepki çeken bir hamle gelmişti. Pekin yönetimi, virüsün kökenini araştırmak için ülkeye gelen Dünya Sağlık Örgütü ekibinin ülkeye girişine izin vermemişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR