DSP lideri Aksakal'dan Bursa'da önemli açıklamalar
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, "Bu konu bizim için hayatidir. Hiç kimse öyle 18 yaşmış, efendim milletvekilliği maaşıymış, yok ballı emeklilikmiş, kendi çocuklarını yapacaklarmış, olur mu? 18 yaşındaki kardeşimiz varsa gelsin DSP'den milletvekili adayı biz göstereceğiz." dedi.
BURSA , 17 Mart 2017 Cuma, 20:36
DSP lideri Aksakal'dan Bursa'da önemli açıklamalar

Aksakal, Bursa'nın İznik ilçesi Göllüce Mahallesi'nde bir kahvehanede yaptığı konuşmada, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aksakal, 2010'daki anayasa değişikliğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"24 maddelik bir anayasa değişikliğiydi, o zaman 2 maddesi çok önemliydi. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısının değiştirilmesi ile Anayasa Mahkemesinin yapısının değiştirilmesi maddesiydi. 'Yetmez ama evet'çiler çıkmıştı. Tehlike buydu ama az diyorlardı. O 'Evet'lerin sonunda Türkiye 6 sene sonra 15 Temmuz darbe kalkışmasını yaşadı. Ne için? Çünkü, devletin kılcal damarlarına kadar girenleri veya o yapılanmanın devletin kılcal damarlarına kadar girmesini sağlayan kurumların başındaki insanları hukuk yargılayamadı. Ne kadar FETÖ'cü hakim, savcı varsa o terör örgütünün mensubu varsa birbirlerini kayırdılar, kolladılar. KPSS'de sınavların sorularını çaldılar, polis okulu sınavlarının sorularını çaldılar, askeri okulların sınavlarını çaldılar ve buralara kendi adamlarını yerleştirdiler. Bizler gidip şikayet ettiğimizde, bunlar mahkemeye çıktığı zaman hepsi beraat etti. Neden? İşte o yapılanmadan dolayı."

Yeni anayasa değişikliğiyle seçilme yaşının 18'e indirilmesinin hedeflendiğine de değinen Aksakal, "Bu konu bizim için hayatidir. Hiç kimse öyle 18 yaşmış, efendim milletvekilliği maaşıymış, yok ballı emeklilikmiş, kendi çocuklarını yapacaklarmış, olur mu? 18 yaşındaki kardeşimiz varsa gelsin DSP'den milletvekili adayı biz göstereceğiz. Mevzu o değil. Mevzu çok anlamı olmayan, hiç gereksiz konular üzerinde tartıştırıp insanları, asli meseleleri gözardı etmeye çalışacaklar." iddiasında bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR