Dünya bu çılgın buluşu konuşuyor
Yazılım devi Microsoft bu kez ne yeni bir Windows’la ne de yeni bir Xbox’la karşınızda… Şirketin bu kez hedefi kadınlar… İşte Microsoft’un akıllı sutyeni…
DÜNYA , 04 Aralık 2013 Çarşamba, 11:53
Dünya bu çılgın buluşu konuşuyor

Microsoft uzmanları bir süredir yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Akıllı sutyen üzerinde yoğunlaşan uzmanlar, kadınların bu sutyenleri giyerek stres seviyelerini anbean görebilmelerini sağlıyor. Bu sayede kadınların moralleri bozuk olduğunda aşırı yemek yeme davranışının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Prensipte iki sensörün yardımıyla çalışan sistem herhangi bir sutyene de dahil edilebiliyor. Kalp atış seviyesini ölçen sistem telefona yüklenecek uygulamayla bu verileri paylaşıyor. Kullanıcı stres seviyesine bağlı olarak ritimde olabilecek herhangi bir değişimi anında görebilirken, stres nedeniyle aşırı yeme hissi uyandığında da (duygusal yeme bozukluğu gibi durumlarda) bunun farkında olduğundan tedbir alabilecek.

Ancak henüz prototip aşamasında olduğundan söz konusu teknolojinin de çok yol kat etmesi gerekiyor. En büyük problem ise çabuk tükenen batarya ömrü; zira akıllı sutyenin şarjı 3 ila 4 saat dayanabiliyor. Bu da kadınlar için büyük bir problem.

Bakalım Microsoft’un erkeklere yönelik de benzer bir çözümü olacak mı?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR