Dünya nüfusunun neredeyse yarısı... Rus aşısına erişimine izin!
Nijerya, Rus Sputnik V koronavirüs aşısının ülkede kullanılmasına onay verdi. Böylelikle, Nijerya'nın, Sputnik V aşısına kullanım onayı veren 68. ülke olmasıyla dünya nüfusunun neredeyse yarısının Rus aşısına erişimine izin verilmiş oldu.
DÜNYA , 16 Temmuz 2021 Cuma, 08:09
Dünya nüfusunun neredeyse yarısı... Rus aşısına erişimine izin!

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) yetkilileri, Nijerya'nın gıda ve ilaç denetim ajansı NAFDAC'ın Sputnik V aşısının ülkede kullanımıza izin verdiğini belirtti.

Bu, Nijerya'nın Spuntik V'nin kullanımına onay veren 68. ülke olduğu anlamına geliyor.

RDIF yetkilileri, Sputnik V aşısının onaylandığı ülkelerin toplam nüfusunun 3.7 milyarı aştığını belirtiliyor. Bu da dünya nüfusunun neredeyse yarısına tekabül ediyor.

​Ayrıca yetkililerin verdiği bilgiye göre Sputnik V, devletlerin sağlık otoritelerinin en çok onay verdiği koronavirüs aşıları arasında ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye de Sputnik V aşısının kullanımına izin verilmiş ülkelerden birisi. Ancak aşı, Türkiye'deki aşılama programına henüz dahil edilmedi.

Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik V, dünyada yerel bir sağlık otoritesi tarafından tescil edilmiş ilk koronavirüs aşısı.

Sputnik, antikor üretmesi için vücuda virüsün genetik kodlarını taşıyan bir viral vektör aşısı. Söz konusu genetik kod, insan adenovirüsü içinde vücuda aktarılıyor. Adenovirüsün, üstünde daha önce pek çok araştırma yapılmış bir aracı olması nedeniyle aşının son derece güvenli olduğu biliniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR