"Dünyanın en yeni ülkesi olacak"
Güney Pasifik'te yer alan Bougainville Adası'nda düzenlenen referandumda halkın tercihi, Papua Yeni Gine'den bağımsızlığın kazanılması oldu.
DÜNYA , 11 Aralık 2019 Çarşamba, 12:50
"Dünyanın en yeni ülkesi olacak"

Bougainville Referandum Komisyonu Başkanı Bertie Ahern, referandumda, adanın Papua Yeni Gine'den bağımsızlığını kazanmasından yana yüzde 98 oy kullanıldığını açıkladı. Referandumdan çıkan sonuçlar dünyanın en yeni ulusunu yaratabilir nitelikte...

Bağlayıcılığı bulunmayan referandumun ardından bağımsızlık konusunun, Bougainville ve Papua Yeni Gine liderleri arasında müzakere edilmesi gerekiyor. Bağımsızlıkla ilgili son sözü Papua Yeni Gineli milletvekilleri söyleyecek. Bağımsızlık sürecinin yıllar alabileceği ifade ediliyor. Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape referandumla ilgili henüz açıklama yapmadı.

181 BİNİN ÜZERİNDE OY KULLANILDI

Bougainville'de iki hafta süren ve diğer seçeneği, daha fazla özerklik olan referandum sürecinde 181 binin üzerinde oy kullanıldı.

Referandum, Papua Yeni Gine'nin doğusundaki bir grup adada çıkan ve 15 bin kişinin ölümüne neden olan iç savaşı sona erdiren 2001 tarihli barış anlaşmasının önemli maddelerinden biriydi.

DIŞ BASINDA SES GETİRDİ

Bougainville Adası'nda düzenlenen referandum dünya basınında büyük yankı buldu. Ajanslar, referandum sonucunu son dakika haberi olarak duyururken, dünyanın en yeni ülkesi ve ulusu doğuyor başlıkları dış basında dikkat çekti.

BAĞIMSIZLIK KAZANILIRSA GELİR KAYNAĞI OLACAK

Bougainville'de 1980'lerin sonunda patlak veren şiddet eylemlerinin fitilini, Panguna'da kurulan devasa bakır madeni kompleksi ateşledi. Bougainville'de birçok kişi, Papua Yeni Gine'ye ihracat kazancı sağlayan madenden fayda sağlamadıklarını, madenin çevreyi kirlettiğini ve geleneksel yaşam biçimlerini olumsuz yönde etkilediğini savunuyordu.

Maden, adada çıkan çatışmalardan bu yana kapalı tutuluyor. Bazıları, madenin, bağımsızlığını kazanması halinde Bougainville'e büyük gelir kaynağı olacağı görüşünü taşıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR