Eklem ağrıları virüs belirtisi mi?
Çoğunlukla yaşlı kişilerde görülen eklem ağrıları aslında her yaşta görülebilen bir problem. Bu rahatsız edici ağrılar çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Corona günlerinde eklem ağrısı yaşayan insanlar hemen ''Corona mı oldum acaba ?'' gibi bir endişeye kapılabiliyor. Çünkü her eklem ağrısı corona belirtisi değil. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır konu hakkında önemli bilgiler verdi.
SAĞLIK , 27 Ekim 2020 Salı, 20:51
Eklem ağrıları virüs belirtisi mi?

Eklem ağrıları neden olur?

Eklem ağrılarını genellikle ileri yaşta olanlarda görmeye alışkın olsak da her yaşta görülebilir. Kilolu olmak, spor aktiviteleri yapıyor olmak, çeşitli hastalıklar, travmalar, psikojenik etkenler eklem ağrısına yol açabilir. Ekleme özgü olan ağrılar olabildiği gibi diğer vücut ağrıları ile birlikte seyreden hastalıklar da söz konu. Vücut hareket ederken eklemleri de kullanır. Obezite, toksik maddelerle beslenmek ve fazla yük yüklemek eklemlerde erken bozulmaya neden olabilir. Artroz ve Artrit birbirinden farklı iki hastalık olup karıştırılır. Artroz iltihapsız kıkırdak bozulması ve kemik çıkıntıya verilen ad olmakla beraber artrit ise iltihabi bir eklem hastalığıdır.

Belirtileri nelerdir ?

En sık belirti ağrı olmakla beraber eklem şişliği, hareket kısıtlılığı, tutukluk, kızarıklık yaşanabilir.

Hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Osteoartrit (kireçlenme ), menisküs, çapraz bağ lazyonları, kondromalazi Patella (ön diz ağrısı), tendinit bursit (kesecik iltihabı), romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması), enfeksiyon ve otoimmün hastalıklar, metabolik bozukluklar (gut hastalığı), bursit (kesecik iltihabı), septik artrit eklem ağrısı yapabilen problemli durumlardır.

Eklem ağrısı en sık kimlerde görülür?

Kireçlenme türü problemler ileri yaşlarda görülürken, iltihabi artritler genellikle daha erken yaşlarda başlar.

Tedavisi nedir?

Gerekli tedavinin yapılabilmesi için ilk şart, eklem ağrısının neden kaynaklandığının teşhis edilmesidir. Travmaya bağlı eklem ağrılarında soğuk uygulama lokal ya da sistemik ağrı kesiciler kısmen yarar sağlayabilir. Romatizmal hastalıklarda kalıcı eklem tahribatı gelişmemesi için profesyonel hekim yardımı almak gerekiyor.

Eklemin korunabilmesi için düzenli egzersiz yapmak, kilo almamak hayli önemli. Kireçlenmeye bağlı eklem sorunlarında kıkırdak yapımını uyaran kondroitin sülfat, glukozamin takviyesi, ayrıca yeni kıkırdak oluşumunu sağlayan kök hücre uygulamaları hayli revaçta olan popüler ve ideal yöntemlerdir. Tedavinin ciddi bir şekilde yapılabilmesi için eklem sorunu önce anlaşılmalı. Osteoartrit adı verilen ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalık tablosunda osteoartritin derecesi hassasiyetle tespit edilmeli ve buna göre bir tedavi düzenlemesi yapılmalı. Aksi taktirde başarı oranı azalır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR