Ekonomistler, milyonlarca emeklinin merakla beklediği rakamı açıkladı!
AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0,34 azalmasını bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 20,36 oldu.
EKONOMİ , 31 Aralık 2018 Pazartesi, 15:22
Ekonomistler, milyonlarca emeklinin merakla beklediği rakamı açıkladı!

AA Finans'ın TÜİK tarafından 3 Ocak Perşembe günü açıklanacak Aralık ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 16 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

ENFLASYON BEKLENTİSİ 20,36 OLDU

Ankete göre, ekonomistlerin Kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde eksi 0,34 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin Aralık ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde eksi 0,93, en yüksek yüzde 0,20 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin 2018 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 20,36 olarak belirlendi.

ENFLASYON KASIM'DA YÜZDE 1,44 GERİLEMİŞTİ

Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisi en düşük yüzde 19,67, en yüksek yüzde 21,00 oldu. Bir önceki anket döneminde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 22,57 düzeyinde gerçekleşmişti. Enflasyon, Kasım'da bir önceki aya göre yüzde 1,44 gerileme göstermişti.

MİLYONLARI YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Enflasyon oranı memur ve emekli maaşlarını doğrudan etkileyeceği için milyonları yakından ilgilendiriyor. Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı Ocak-Aralık ayı enflasyon rakamlarına göre belirlenecek. Memur emeklileri de yüzde 4'lük artışa ilaveten 2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 3,5'i aşan kısmı kadar enflasyon farkı alacak. Bu sebeble enflasyon oranı milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR