Eleştiriler bilimden uzak
Fatma Şahin, Başbakan Erdoğan'ın, kürtaj ve sezeryan konusunda sözlerine yapılan eleştirilere yanıt verdi.
GÜNDEM , 27 Mayıs 2012 Pazar, 15:05
 Eleştiriler bilimden uzak
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu 12. Olağan Genel Kurulu'ndan ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan'ın kürtaj ve sezaryene yönelik açıklamalarını hatırlatarak, değerlendirmesini sorması üzerine, Şahin, siyasi tartışmaların bilimden uzak yapılmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin, Dünya Sağlık Örgütü, uluslararası hukuk ve uluslararası toplum tarafından da dile getirildiğini belirten Bakan Şahin, Türkiye'de doğum yapan iki kadından birinin sezaryen yaptırdığını söyledi.
DSÖ'nün bu oranın yüzde 15-20'yi geçmemesi yönündeki uyarılarını hatırlatan Şahin, Avrupa Birliği ortalamalarında da bu oranın yüzde 20'yi geçmediğini bildirdi.
Bakan Şahin, şöyle devam etti:

''(Sayın Başbakan özel hayata müdahale ediyor) şeklindeki yorumları da hakikaten bu ülkenin aileden sorumlu bir bakanı olarak da üzülerek dinliyorum. Kadın sağlığı açısından da Sayın Başbakanımızın söylediği, tıp dünyasının da tasvip ettiği bir gerçektir. Bilimi referans almadan yaptığımız tartışmaların da yanlış olduğunu düşünüyorum.''

Kürtajın yapılmasına yönelik hususların belli olduğunu dile getiren Şahin, her ailenin bakabileceği kadar çocuğu planlamasının en doğal hakkı olduğunu belirtti.
''Siyasi irade olarak bu hakka müdahale etmek gibi bir durumumuz söz konusu değildir'' diyen Bakan Şahin, kürtaja gerek kalmadan aile planlaması yapılması gerektiğini bildirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR