Elon Musk'tan Putin'e Clubhouse daveti
"Bu gece Clubhouse'dayım" diye tweet atmasıyla sohbet uygulamasını alt üst eden Tesla ve SpaceX'in kurucusu ve CEO'su Elon Musk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Clubhouse'a davet etti
DÜNYA , 15 Şubat 2021 Pazartesi, 13:27
Elon Musk'tan Putin'e Clubhouse daveti

Tesla ve Space X CEO'su Elon Musk, Twitter'dan yaptığı paylaşım ile Rusya Devlet Başkanı Putin'i Clubhouse'a davet etti. Kremlin'in resmi hesabını da etiketleyerek, "Clubhouse'da sohbet etmek için bana katılmak ister misiniz?" yazan Musk, ardından Rusça bir paylaşımda daha bulunarak, "Sizinle konuşmak benim için bir onur olur" yazdı.

Analiz firması App Annie'ye göre, Clubhouse 5 milyondan fazla kez indirildi ve San Francisco merkezli şirketin 1.500 kullanıcısı varken 1 milyar dolar olan değeri, kısa süre önce 100 milyon dolar değerine ulaştı.

2005 yılında cep telefonunun olmadığını söyleyen ve internetteki içeriklere dair endişelerini dile getiren Putin sosyal medya karşıtlığıyla bilinirken, özel hayatına dair bilgiler de oldukça kısıtlı. Ancak Kremlin'den Elon Musk'ın davetine ne yanıt verileceği merak konusu oldu.

"PARTİYE GEÇ KALDIM"

Musk Clubhouse'da, "Bitcoin'i 8 yıl önce almalıydım partiye geç kaldım." demişti. Bitcoin'in iyi birşey olduğunu ve destekçisi olduğunu belirten Musk, "Dogecoin'in küresel bir para olması eğlenceli olurdu." diye eklemişti.

Musk'ın Twitter profil açıklamasına geçen hafta Bitcoin etiketi ve emojisi koymasından sonra kripto para birimi yüzde 10 yükselişle 36 bin doların üzerine çıkmıştı.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin Londra işlemlerinde anlık olarak yüzde 15 yükseliş kaydetmişti.

CLUBHOUSE NEDİR?

Clubhouse, günümüzün popüler sosyal medya uygulamaları Twitter, Facebook ve Instagram'ın arasına katıldı. 2020'de Alpha Exploration Co. yazılım şirketi tarafından geliştirilmiş olan Clubhouse uygulaması sohbet odaları üzerinden kullanıcılarına sesli etkileşim imkanı tanıyor. Sohbet odalarının hepsinin bir konusu bulunuyor. Sohbet odalarının kurucuları aynı zamanda moderatör oluyor. Bir moderatör sohbet odasındaki kullanıcılara konuşma izni veriyor. Konuşmak isteyen kişi izin talebi gönderiyor. Uygulama takma isimler ile kullanmanıza izin vermiyor.

CLUBHOUSE NASIL KULLANILIR?

Şu an için sadece iOS kullanıcılarına sunulan uygulamayı öncelikle cihazınıza indirmeniz gerekiyor.

Kullanıcı adı seçilip SMS yoluyla hesap doğrulaması yapıldıktan sonra Clubhouse, hesabınızı bekleme listesine alıyor.

Bekleme listesine girmeden üyelik işleminizin tamamlanması için ise uygulamaya üye olan bir kullanıcı tarafından davetiye almanız şart. Clubhouse'un Android cihazlar için de geliştirilmekte olduğunu belirtiliyor.

CLUBHOUSE DAVETİYESİ NASIL ALINIR?

- Bireysel davetiye yoluyla,

- Diğer sosyal medya platformları üzerinden,

- Clubhouse üyesi arkadaşlar tarafından davetiye alınıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR