Emekçi bayramında 'Ekmek' mücadelesi
Adana'da '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' kapsamında alanlara çıkanlar, talep ve isteklerini dile getirirken, başına koyduğu ahşap tepsi üzerinde simit satan 3 çocuk annesi Şerife Çiftçi ise, ekmek parası kazanabilme mücadelesi verdi.
GÜNDEM , 02 Mayıs 2012 Çarşamba, 09:55
Emekçi bayramında 'Ekmek' mücadelesi
1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından organize edilen etkinlik kapsamında bir yürüyüş yapıldı. Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünden başlayan yürüyüş, Uğur Mumcu Meydanı'nda son buldu. Sıcak ve güneşli havaya rağmen mitinge yoğun ilgi gösterilirken, katılımcılar attıkları slogan, taşıdıkları pankart ve dövizlerle talep ve isteklerini dile getirdi. Program devam ederken, başına koyduğu ahşap tepsi üzerinde simit satan ve eşinden ayrı 3 çocuğuyla birlikte yaşama tutunmaya çalışan 42 yaşındaki Şerife Çiftçi'nin 'ekmek parası' mücadelesi öne çıktı. Mitinge katılanlar, Çiftçi'den simit alarak, onun hayatta kalma mücadelesine kendince destek çıktı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiftçi, 1 Mayıs'ta herkes kendi davasının peşine düşerken, kendisinin de geçim derdinde olduğunu söyledi. Çiftçi, "Geçimimi sağlayabilme adına bir an önce simitlerimi bitirip, evimin yolunu tutmak istiyorum. Bugün 1 Mayıs ve ben de bir emekçiyim, bu nedenle işçi sınıfının yanında olmak istedim. Çocuklarıma daha iyi bir gelecek kurabilmek, onların daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için çabalıyorum. Onlar gelecekte benim yaptığım işi yapmasınlar diye didinip duruyorum. Öğretmen, doktor, vali ya da kaymakam, isterse çöpçü olsun ama benim gibi olmasınlar, okuyup da adam olsunlar diye mücadele ediyorum" dedi.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR