Emekli maaş zammı ne kadar olacak? 2021 Emekli maaşı zammı kaç para?
Emekli maaşı zammı son dakika gelişmeleri gündemin araştırılan konular arasında bulunuyor. Milyonlarca emekli temmuz ayında yapılacak olan zammı bekliyorlar. Emekli maaşına yapılacak zammın belirlenmesinde enflasyon rakamları etkili oluyor. Peki temmuz ayı SSK, Bağ-Kur emekli maaşı zammı ne kadar olacak 2021, kaç TL?
EKONOMİ , 26 Mayıs 2021 Çarşamba, 10:10
Emekli maaş zammı ne kadar olacak? 2021 Emekli maaşı zammı kaç para?

Emekli maaş zammı heyecanla bekleniyor. Emekli maaş zammı ocak ve temmuz ayları olmak üzer yılda iki sefer gerçekleştiriliyor. Temmuz ayına yaklaşırken emekli maaş zammı merak ediliyor. 4 aylık enflasyon rakamları belli oldu.

Enflasyon oranlarına göre emekli maaşına zam gelecek. Peki temmuz ayı emekli maaşı zammı ne kadar olacak 2021?

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekli maaşına yapılacak zam oranın belirlenmesinde enflasyon rakamları etkili oluyor. 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklaması bekleniyor Milyonlarca emeklinin gözü yapılacak olan zam oranına çevrildi. Açıklanan 4 aylık enflasyon oranına göre yüzde 5.45 çıktı.

Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yaptığı Mayıs ayı beklenti anketinde de enflasyon tahmini Mayıs ayı için yüzde 1.27, Haziran için yüzde 0.82 olarak öne çıktı. Sabah'ın haberine göre; bu tahmin gerçekleşirse, ilk 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 7.66'ya ulaşacak.

Hem gerçekleşen enflasyona hem de beklenti anketindeki tahmine göre yeni maaşları hesaplandı. Yüzde 5.45 çıkan 4 aylık enflasyona göre en düşük maaş esnaf emeklilerinde 2 bin 155 liraya çıkacak. 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda ise en düşük aylık 2 bin 551 liraya yükselecek.7.66'lık tahmine göre ise en düşük emekli aylığı esnafta 2 bin 201, Bağ-Kur tarımda bin 789, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 2 bin 605 liraya çıkacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR