Emniyet'ten Bursa'ya 'zırhlı' koruma
Bursalıların huzuru için canla başla mücadele eden emniyet mensupla-rının güvenliği, kurşun geçirmez zırhlı kabinlerle sağlanacak. Kentin çeşitli noktalarına yerleştirilen kabinler, el bombalarına bile dayanıklı...
BURSA , 13 Mayıs 2017 Cumartesi, 07:46
Emniyet'ten Bursa'ya 'zırhlı' koruma

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü, şehirdeki suç oranını en aza indirmek, kentin güvenlik ve huzurunu korumak için 7 gün 24 saat parolasıyla görev başında. Bu doğrultuda kentte peş peşe huzur operasyonları gerçekleştirilirken, emniyet mensuplarının da güvenliğinin sağlanması amacıyla şehir girişlerindeki kontrol noktalarına zırhlı cam kabinler yerleştirildi. Bursa Valiliği'nin talimatıyla İzmir Yolu, Ankara Yolu ve İstanbul Yolu'ndaki uygulama noktalarına yerleştirilen kabinler, her türlü tabanca, kalaşnikof, kanas suikast silahı ile el bombasına karşı dayanıklı malzemelerden üretiliyor. Gerektiğinde hareket ettirilebilen 21 metrekarelik kabinlerin, nöbet tutan polisin kullanımı için ön kısımlarında mini atış pencerecikleri de bulunuyor.

ÖZGÜRLÜK İÇİN GÜVENLİK

Şehir güvenliğini sağlamak için emniyet mensuplarının da güvenliğinin olması gerektiğini ifade eden İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız, "Kendi güvenliğimizi almazsak vatandaşların da güvenliğini tesis edemeyiz. Amacımız korku eşiğini yükseltmek değil, özgürlük alanlarını artırmak. 17-25 Aralık süreci, öncesinde Gezi olayları ve 15 Temmuz darbe girişimi ile asimetrik bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı mücadelemiz devam ediyor. Bu çerçevede vatandaşlarımızın güvenliği önceliğimiz. Güvenlik olmazsa özgürlük alanlarını hissetmezsiniz. Özgürlük alanlarını açamazsanız refahı oluşturamazsınız" dedi.

637 BİN KİŞİ SORGULANDI

Zaman zaman şehir içinde de farklı noktalarda uygulamalar yapıldığını belirten Yıldız, "2016 yılının 3. ayından itibaren özellikle şehrin ana arter giriş ve çıkışlarında yol uygulama noktaları oluşturulmuştu. İDO ve BUDO arama noktaları ile Şehirler Arası Otobüs Terminalimizde uygulamalar devam ediyor. Bu noktalarda 2016 yılı içinde 1 milyon 23 bin vatandaşımızı sorguladık. 2017 yılından bugüne kadar da 637 bin vatandaşımız sorgulandı. Bu sorgulamalar arasında aranan şahıslar söz konusu oldu. 3 bin 300 civarında çeşitli sebeplerle aranan şahıslar yakalandı" diye konuştu. (Fatmagül EREL)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR