EPDK'dan elektrik dağıtıcısı şirketlere yardım açıklaması
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektrik şirketlerine milyarlarca lira yardım yapılacağı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. EPDK'dan yapılan açıklamada şöyle denildi: Öncelikle elektrik şirketlerine herhangi bir yardım söz konusu olmadığı gibi bu yardım sebebi ile tüketicilerin faturalarına yansıtılacak bir maliyet iddiası da kesinlikle gerçek dışıdır.-
EKONOMİ , 22 Nisan 2021 Perşembe, 14:05
EPDK'dan elektrik dağıtıcısı şirketlere yardım açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamada elektrik şirketlerine herhangi bir yardımın söz konusu olmadığını belirterek, "Bu yardım sebebi ile tüketicilerin faturalarına yansıtılacak bir maliyet iddiası da kesinlikle gerçek dışıdır" denildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Dün bir gazetede yer alan "elektriğe patron kurtarma zammı" başlıklı haberde elektrik şirketlerine milyarlarca lira yardım yapılacağı ve yardımın parasının da tüketicilerin elektrik faturalarına yansıtılıp halktan toplanacağı iddia edilmiştir.

Öncelikle elektrik şirketlerine herhangi bir yardım söz konusu olmadığı gibi bu yardım sebebi ile tüketicilerin faturalarına yansıtılacak bir maliyet iddiası da kesinlikle gerçek dışıdır.

Kapasite mekanizması yaklaşık 3 yıldır uygulanan, olası elektrik arz güvenliği ve şebeke kısıtlarına karşı elektriğin kesilmemesini sağlayan bir güvencedir. Görüşe çıkılan taslak düzenleme, mevcutta var olan bir düzenlemenin teknik değişikliğine ilişkindir.

Bu değişiklikle, tüketicilere ilave bir bedel çıkarılması veya faturalara bir bedel yansıtılması kesinlikle söz konusu değildir."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR