"Erdoğan'a emniyetteki listeyi verdim..."
Orgeneral İlker Başbuğ, 25 Temmuz 2014 tarihinde Star TV’ye verdiği özel demeçte Emniyet’teki FETÖ yapılanmasıyla ilgili o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı uyardığını söylemişti.
GÜNDEM , 21 Temmuz 2016 Perşembe, 09:34
"Erdoğan'a emniyetteki listeyi verdim..."
Devletteki Fetullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasıyla ilgili Ergenekon Davası’ndan müebbet hapis cezası alan, daha sonra beraat eden eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, 25 Temmuz 2014 tarihinde Star TV’ye verdiği özel demeçte Emniyet’teki FETÖ yapılanmasıyla ilgili o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı uyardığını söylemişti.

Başbuğ, şöyle demişti:

“TSK’ya karşı yargı ve polis yoluyla yürütülen operasyonları yaşamaya başlayınca, bu operasyonun arkasında kimlerin olduğunu imkanlarımız dahilinde araştırmaya çalıştık. Çeşitli yerlerden aldığımız bilgiler, özellikle bu komplo operasyonunun arkasında Emniyet’teki bazı polis şeflerinin olduğunu gösteriyordu. Çeşitli kanallardan aldığımız bilgiler dahilinde, Emniyet’le ilgili bir liste hazırladık. Tabi düşünce ve endişelerimizi birkaç defa sayın Başbakan’la paylaştım. Ve bu polislerle ilgili kendisine bir liste verdik. Hatırladığım kadarıyla, bu listenin başında da Ali Fuat Yılmazer var. Kendisi aldı, ilgileneceğini söyledi. Sonuç alamadık, gelişme olmadı. Sayın Başbakan, tutukluluk durumuma karşı net tavır aldı, bunda hiçbir tereddüttüm yok. Ancak bu tutukluluk 26 ay sürdü ve Sayın Başbakan bu süreçte, özellikle benim ve karargahımın darbeci olarak nitelenmesine karşı net bir tavır almadı. Burada da net bir tavır almasını beklerdim.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR