Erdoğan, Bulgaristan'a sert çıktı: Bu olacak iş değil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan seçimleri için "Bir taraftan demokrasi diyeceksin, öbür taraftan oradaki Türklere ciddi manada baskı yapacaksın. Bu olacak iş değil." dedi.
GÜNDEM , 23 Mart 2017 Perşembe, 14:21
Erdoğan, Bulgaristan'a sert çıktı: Bu olacak iş değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliye'de Balkan Türklerine hitap etti. Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, pazar günü seçim yapacak olan Bulgaristan'a da sert çıktı.

"BİZİM KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK"

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Bugün hamdolsun Türkiye gibi bir vatanımız, Türkiye gibi bir sığınağımız, Türkiye gibi bir geleceğimiz var. 80 milyon vatandaşımızla birlikte Rumeli'deki Balkanlar'daki kardeşlerimizin her biriyle ortak kader anlayışıyla yola devam ediyoruz. Bizim kimsenin toprağında egemenliğinde gözümüz yok. Ama söz konusu Türkiye olunca birilerinin bakışları değişiyor. Biz Rumeli ve Balkanlar olmak üzere hiçbir kardeşimizden vazgeçmeyiz, vazgeçemeyiz.

"BU VATANDAŞLARIMIZI NASIL SAHİPSİZ BIRAKIRIZ?"

İşte son günlerde Hollanda başta olmak üzere Avrupa'da yaşanan hadiseleri görüyorusunuz. Vatandaşlarımıza yönelik insanlık dışı tutuma hep birlikte şahit olduk. Bu vatandaşlarımızı nasıl sahipsiz bırakabiliriz? Elbette onların haklarını, hukuklarını koruma çabasında olacağız.

"BU OLACAK İŞ DEĞİL"

26 Mart'ta Bulgaristan'da seçim var. Ben aynı zamanda Bulgaristan'a sesleniyorum. Bulgaristan seçimlerinin huzur içinde geçmesini, asil ve şeffaf bir biçimde neticelenmesini temenni ediyorum. Oradaki bazı baskıların gerçekleştiğini görmek, duymak bizi ciddi manada üzmektedir. Bir taraftan demokrasi diyeceksin, öbür taraftan oradaki Türklere ciddi manada baskı yapacaksın. Bu olacak iş değil. Bir taraftan AB değerleri diyeceksin, bir taraftan tam tersi politika izleyeceksin. Olacak iş değil. Biz, oradaki soydaşlarımızın yanında yer alma hakkına sahibiz. Bulgaristan seçimleri konusunda da, demokrasi ve hukuk içinde hareket edileceğini temenni ediyorum. Çeşitli Balkan ülkelerinde yapılacak seçimler konusunda da aynı temenniyi dile getiriyorum. Bölge istikrarına, hep birlikte sahip çıkmalıyız. İşte Makedonya, seçim yapıldı ama hala netice yok. Arnavutluk bir seçim yaşanacak, temenni ederiz ki orada da seçimler adil geçsin.

15 GÜN İÇERİSİNDE ÇALIŞMA İZNİ VERİLECEK

Çeşitli vesilelerle ülkemize giriş yaptıkları halde vatandaşlık kazanamamış olanlar için de birinci derece yakın olanlara istisnai bir uygulama yoluna gidildi. Bu kişiler 5 yıllık ikamet şartı aranmadan vatandaşlığa kabul edildi. Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınması da buna dahil olacak. Böylece ülkemizle irtibatı olan tüm kardeşlerimizin sağlık kuruluşlarımızın hizmetlerinden faydalanabilmesi de sağlanmış olacak. Buralardan gelen kardeşlerimize 15 gün içerisinde çalışma izni verilerek bu konudaki sıkıntı da çözülüyor."

YOLLARI KESMİŞLERDİ

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz gün bazı Bulgar milliyetçileri, sınır kapılarındaki yolları keserek Türklerin seçimlere gelmesini engellemeye çalışmışlardı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR