Erdoğan'dan büyük sürpriz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla ilk kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir resepsiyon verdi. Erdoğan, resepsiyonda yurt içi ve yurt dışında görev yapan Silahlı Kuvvetler mensuplarıyla görüntülü telefon bağlantısı gerçekleştirdi.
GÜNDEM , 30 Ağustos 2015 Pazar, 22:34
Erdoğan'dan büyük sürpriz
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen resepsiyona TBMM Başkanı İsmet Yılmaz,Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile bazı Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, şehit yakınları, gaziler, akademisyenler, iş adamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de arasında bulunduğu bin 800 davetli katıldı. 30 Ağustos Resepsiyonu, Seçim Hükümeti'nin de ilk resepsiyonu oldu.

Farklı spor dallarında uluslararası derece elde eden sporcuların da bulunduğu resepsiyonda, yabancı misyon şefleri, bürokratlar, akademisyenler, gazeteci ve yazarlar ile sınıflarını temsilen çeşitli rütbelerde askerler de yer aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli resepsiyon katılmadı.

Daha önceki resepsiyonlarda olduğu gibi bu yıl düzenlenen resepsiyonda tokalaşma töreni yapılmadı. Resepsiyon önce Kur'an tilavetinde bulunularak, dualar edildi. Ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı'na özel olarak hazırlanan ve Kurtuluş Savaşı yıllarından günümüze nasıl gelindiğini anlatan tanıtım filmi davetlilere izletildi. Filmde başta ekonomi olmak üzere savunma sanayi teknolojisi ve pek çok alanda büyük ilerleme kaydedildiği ifade edildi. "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusunun yapıldığı film davetlilerin alkışlarıyla sona erdi.

CUMHURBAŞKANI'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu'nda konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

'Ya silahlarını gömecekler ya bu ülkeyi terk edecekler.'

'Bu ülke bir kaç çapulcunun, teröristin at oynatacağı bir ülke değil.'

1 Haziran'da yaşananlar 1 Kasım'da da yaşanmayacaktır.'

'Bunun cezasını, bedelini ödeyecekler.'

'Türkeş teklifi kabul etmiştir daha doğal bir şey olamaz.'

'Seçimi en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum.'

CUMHURBAŞKANI KATILIMCILARA HİTAP ETTİ

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resepsiyonda katılımcılara hitap etti. Katılımcıları "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, milletin evine hoşgeldiniz" diyerek selamlayan Erdoğan, Büyük Zaferin 93. yıldönümü kutladı. "Milli bayramların milletlerin tarihi serüvenlerin içinde önemli yerleri vardır" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"30 Ağustos Zafer Bayramı 1922 yılında Büyük Taarruz'u başarıyla sonuçlandırdığımız bir gün olmanın ötesinde anlamlara sahiptir. Milletimizin o tarihten geriye doğru giden yaklaşık bir asırlık döneminde tüm yaşanan hayal kırıklıkları ilk defa Çanakkale ile yeni bir ümide, yeni bir yürek çarpıntısına yol açmıştı. 30 Ağustos bu ümidin kesin ve tartışmasız bir zafere dönüştüğü ardından kurulacak genç cumhuriyetin kapılarının aralandığı tarihtir. Zafer Bayramı'nın 93'üncü, Cumhuriyetimizin ilanının 9'nci yıldönümünde artık yönümüzü 2023'e çevirerek yeni ve daha büyük başarılar için kendimizi hazırlıyoruz. Anadolu'daki bin yıllık varlığımızı, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirerek ebedileştirme hevesinden asla taviz vermeyeceğiz. Geçmişten bugüne yaşadığımız terör olaylarının ve çeşitli krizlerin milletimizi bu hedefinden uzaklaştırmak amacı taşıdığını biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önüne çıkartılacak her engeli aşacak güce, imkana, kararlılığa sahiptir. Bunun için ihtiyacımız olan en önemli şey, milletimizin birliği ve beraberliğidir, kardeşliğimize sımsıkı sahip çıkmaktır. Ülkemizde yaşayan 78 milyon insanımızın her biri bu devletin eşit haklara sahip, birinci sınıf vatandaşlarıdır. 81 vilayetimizin her biri Türkiye'nin ayrılmaz birer parçasıdır. Biz ne tek bir vatandaşımızdan ne de bir karış toprağımızdan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bunun için kurulan tuzakların, oynanan oyunların, ortaya atılan fitnelerin üstesinden Allah'ın izninden geleceğiz. Devletin tüm kurumlarıyla, güvenlik güçlerimizle, milletimizle birlikte hedeflerimiz doğrultusunda adım adım ilerleyeceğiz. Bizlere bu toprakları vatan kılan şehitlerimize ve gazilerimize olan borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebileceğimize inanıyorum. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum. Bin yıldır Anadolu ve Trakya'nın vatanımız olması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun."

RESEPSİYONDA BÜYÜK SÜRPRİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Kosova ve Bosna Hersek Türk Temsil Heyet Başkanlığı ile telefon bağlantısı gerçekleştirdi. Erdoğan ardından Hint Okyanusu'nda seyir halindeki TCG-Gemlik fıkrateynine bağlanarak son durum hakkında bildi aldı. Daha sonra Şanlıurfa Akçakale'deki Hudut Karakolu'nda nöbet tutan Rizeli Er Harun Yazıcı ile görüntülü telefon bağlantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hemşehrisiyle sohbeti renkli anlar yaşattı.

Ardından Konya'daki Ana Jet Üssü'ne bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Silahlı Kuvvetler mensuplarının tek tek 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı.

BAŞBAKAN: OPERASYONLAR SÜRECEK

Öte yandna, Başbakan Ahmet Davutoğlu Beştepe'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, "Kamu güvenliği sağlanana kadar, PKK silahlı güçlerini çıkarana kadar operasyonlar sürecek." dedi.

KÜLLİYE'DE ŞEHİTLER İÇİN KURAN OKUNDU

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 1800 kişinin davetli olduğu 30 Ağustos resepsiyonunda bir ilk yaşandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR