Erdoğan'ın 3 hilal söylemi ortalığı karıştırdı
Erdoğan’ın mitingde halka seslenirken ‘yasalardaki Türk bayrağını asın’ çağrısına ‘3 hilalli de Osmanlı’nındır, onunla da gurur duyarız’ eklemesi yapması tartışma yarattı.
GÜNDEM , 25 Haziran 2013 Salı, 10:40
Erdoğan'ın 3 hilal söylemi ortalığı karıştırdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Erzurum mitinginde Gezi Parkı direnişçilerine karşı Ak Partililere yaptığı, “evlerinize sadece yasalardaki Türk bayrağını asın, ama 3 hilal Osmanlı’nındır, onunla da gurur duyarız” çağrısı tartışma yarattı. “Bayrak Kanunu”, balkonlara yeşil renkli 3 hilalli Osmanlı bayrağı asılmasına engel teşkil etmiyor ancak Erdoğan’ın söylemi “halkı ortak değer üzerinden kutuplaştırdığı” gerekçesiyle hem CHP’nin hem de MHP ve BDP’nin sert eleştirilerine neden oldu.

Erdoğan, önceki gün Erzurum mitinginde Gezi Parkı direnişçilerine karşı Ak Partililere evlerinin camlarına ve balkonlarına bayrak asma çağrısını yineleyerek, “Bizim bayrağımız şehidimizin kanının rengi, hilal ve yıldız. Bunun dışında bayrağımızın üzerinde herhangi bir logo, işaret olmayacak. Bayrak Yasası’nın amil hükmü de budur. Ama ‘üç hilali de açarız’ derseniz o da Osmanlı’nındır, onunla da gurur duyarız” demişti.

‘Ceza kapsamında değil’

Erdoğan’ın işaret ettiği Bayrak Kanunu’nu yorumlayan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, kanunda bayrağın, kamu kurum ve kuruluşlarında nasıl kullanılacağına ilişkin hükümlerin yer aldığını ancak özel kişilerin kullanım alanlarına ilişkin hüküm bulunmadığını kaydetti. Ermiş, “Kanunlara göre, radikal sol birçok partinin bayrağını asmak terör suçu kapsamında değerlendiriliyor ama TCK’nın irticai eylemleri cezalandıran 163. maddesinin kaldırılmasıyla islami bayrak ve simgelerin kullanımı ceza kapsamından çıkarıldı. Tabii burada toplumu şiddete, kin ve düşmanlığa tahrik etmemek şartı var. Ama başbakan söylemlerinde bu suçu açıkça işliyor. Söylemleri toplumu geriyor, kutuplaştırıyor” dedi.

‘Ortak sembol’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise şunları kaydetti:
“Başbakan’ın bayrak üzerinden halkı kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı bir siyaset izlediğini görüyoruz. Bayrak, anayasada tanımlanmış, bütün yurttaşların ortak değeri, sembolüdür. Başbakan, bayrak üzerinden, başka semboller de ortaya çıkararak, halkı mahalle mahalle bölmeye çalışıyor. Başbakan’ın yaptığı, ortak bir sembol üzerinden halkı bir siyasal tutum almaya, fikirlerini açığa çıkartmaya zorlamaktır.”

‘Osmanlı özlemi sürüyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ise, “Osmanlı özlemi”nin devam ettiğini söyleyerek, “Bu, Türkiye Cumhuriyeti’ne saygısızlıktır, en hafif tabiriyle. Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı saldırıdır. Bayrak konusunda bir incelik daha var. Sayın Başbakan, ‘çizgisiz Türk bayraklarıyla gelin’ diyor. Türk bayrağının neresinde çizgi var? Harhalde, üzerinde Atatürk resmi olan bayraklardan bahsediyor. ‘Üç hilali Türk bayrağı ile birlikte asın’ diyeceksiniz, ‘çizgisiz bayraklarla gelin’ diyeceksiniz, ondan sonra ‘Türkiye Cumhuriyeti’ne ben sahibim’ diyeceksiniz. Yetti. Bu kadarı yetti” dedi.

‘Birbirinin karşıtı değil’

MHP’li Özcan Yeniçeri de Erdoğan’ın geçmişten beri Türkiye’de kutuplaştırıcı bir siyaset izlediğini savunarak, “Sayın Başbakan, Türk milletinin değerlerinin bir kısmına sahip çıkarken, bir kısmını eliyle itiyor. Ancak, Osmanlı ile Türkiye’yi, Müslümanlık ile Türklüğü, Abdülhamit ile Atatürk’ü, Sünnilik ile Aleviliği, Onuncu Yıl Marşı ile Mehter Marşı’nı birbirinin karşıtı gibi sunmak bu millete yapılabilecek en büyük kötülüktür” diye konuştu.

“Kendince destek arıyor”

BDP’li Altan Tan ise Meclis’te yaptığı basın toplantısında, “Başbakan hâlâ yerel, milliyetçi, geçmişte kalmış unsurlardan kendince destek arıyor” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR