'Ergenekon tutukluları serbest kalır'
Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Bursa Şubesi Başkanı Arif Çelenk, Türk Ceza Kanunu’nun 250. maddesinin değiştirilmesinin büyük sıkıntılara yol açacağını belirterek, “Ergenekon davasından tutuklu kişiler ile birçok çete elemanı serbest kalır” dedi.
BURSA , 09 Haziran 2012 Cumartesi, 10:29
'Ergenekon tutukluları serbest kalır'

ASDER Bursa Şubesi, 250. madde değişikliği konusunda hükümeti uyardı. Başbakanlıkta özel yetkili mahkemelerin kaldırılması için çalışma yürütüldüğüne ilişkin açıklamalar ASDER’in gündemine geldi. İddialara göre, Balyoz, KCK, 28 Şubat ve 12 Eylül gibi önemli davalara bakan özel yetkili mahkemelerin görev alanı 'silahlı terör örgütü' suçlarıyla sınırlandırılıyor, bölgesel hakimiyetleri ortadan kaldırılıyor. 250. maddede bu yönde bir değişiklik yapılırsa PKK/KCK terör örgütlerine yönelik Van ve Diyarbakır'da süren yargılamalar, suçun işlendiği mahallin bağlı bulunduğu illere dağıtılacak. Söz konusu düzenleme, Balyoz Darbe Planı ve 12 Eylül Darbesi ile ilgili davaların da sil baştan görülmesi anlamına geliyor.

“ERGENEKON TUTUKLULARI SERBEST KALACAK”
Çekirge Huzur Otel’de gerçekleştirilen aylık olağan toplantıda konuşan ASDER Bursa Şube Başkanı Arif Çelenk, komisyonların çalışmalarını ciddi şekilde takip edeceklerini, Türkiye’nin daha demokratik hale gelmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Değiştirilmesi gerektiği konuşulan Ceza Kanunu’nun 250. maddesi üzerinde duran Çelenk, bu maddenin değiştirilmesinin mevcut taslaklar çerçevesinde büyük sorunlara yol açacağını ve yapılan değişiklikler ile birlikte Ergenekon davasından tutuklu kişiler ile birçok çete elemanının da serbest bırakılacağını savundu. Çelenk, “Maddenin değiştirilmesi ile birlikte davalarla ilgili gizli belgeleri ve kasetleri ortaya çıkaran basın çalışanları ve kuruluşları da ceza alacak. Hükümet bu konuda daha hassas davranmalıdır” şeklinde konuştu.
Çelenk, 6191 sayılı kanunla da getirilen hakların eksik kalan yanlarını değerlendirip ASDER Genel Merkezi’ne sunacaklarını vurguladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR