Erkeklerin cinsellikle ilgili 10 gizli korkusu
Cinsellikle ilgili yanlış bilgiler bizi daha fazla endişeye sevk eder. Her ne kadar cinselliğin mekanik bir yönü olsa bile, birçok şey beynimizde şekillenir. Cinsel isteğin oluşması, uyarılma ve orgazm beynimizde oluşur. Doğal olarak zihnimizdeki sorular cinselliği etkileyecektir. Erkekler cinsellikte bir problem yaşadıklarında, bunun kalıcı bir soruna dönüşeceğini ve kendisini yaşam boyu etkileyeceğini düşünür. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney erkeklerin cinsellikle ilgili 10 gizli korkusunu açıkladı.
SAĞLIK , 06 Kasım 2020 Cuma, 22:07
Erkeklerin cinsellikle ilgili 10 gizli korkusu

1-Sertleşme kaybı

İnsanlar günlük yaşamın stresinden etkilenir. İlaçlar, yorgunluk, eşin isteksiz olması, gerginlik gibi nedenler sertleşme sorununa neden olabilir. Bu durumlarda, cinsellik başlamasına rağmen erkekte sertleşme ya hiç olmaz ya da yeterince oluşmaz. Kişi bunun yaşam boyu devam edeceğinden kaygı duyar. Daha sonraki seferlerde erkek cinselliğe odaklanma yerine sertleşmesine odaklanır.

Dolayısıyla en ufak bir sorun kişinin sertleşme kaybına neden olabilir. En önemli çare sertleşme yerine, cinselliğe odaklanmaktır. Eğer buna rağmen sertleşme olmazsa mutlaka bir cinsel terapiste başvurmalılar.

2-Erken boşalma

Erken boşalma, erkeklerin cinsel yaşantısının ilk dönemlerinde doğal. Aynı eşle uzun süre ilişkilerde giderek süre uzar. Ancak bazılarında, bu süre yeterince uzamaz. Bu kişiler cinsel yaşantılarında oldukça kaygı duyar. Bu nedenle bazen cinsellik esnasında birden fazla boşalma deneyerek ikinci veya üçüncüsünde süreyi uzatmaya çalışırlar.

Burada kişi cinsellik yerine boşalmasına odaklanmıştır. Eşin bu konuda olumsuz tutumu, daha büyük sorun olabilir. Bazıları bunu engellemek için geciktirici spreyler veya ilaçlar kullanırlar. Ancak bunlar cinselliğin kalitesini düşürür. Eğer kişi bu konuda sorun yaşarsa mutlaka cinsel terapistten yardım almalı.

3-Sayı

Erkeklerin cinselliğinde önemli bir bilgi, kişi bir kez boşalma yaşadıktan sonra tekrar sertleşmesi için belli bir zaman gerekir. Bu süre 24 saati aşmazsa doğal olarak değerlendirilmelidir. Bir gecede birden fazla sayıda boşalma da yaşanabilir. Ancak kulaktan dolma abartılı sayılar gerçek değil. Kişi bunlara göre kendisini değerlendirmemeli.

4-Performans kaygısı

Cinsellikle ilgili yanlış ve kulaktan dolma bilgiler nedeniyle kişiler performans kaygısı yaşarlar. Bunların neredeyse tamamı uydurma ve asla gerçek olmayan şehir efsaneleridir. Arada cinsellikte olan sorunlar doğal. Bundan sonra böyle olacak galiba şeklindeki düşüncelere kapılmamak gerekir.

Bununla birlikte çift cinsellik hakkında birbiriyle konuşmaktan çekinmemeli. İsteklerini dile getirmelidirler. Bu sayede nelerin düzeltileceği ve nelerden endişe etmemek gerektiğini kişiler daha iyi anlayabilirler.

5-Cinsel isteksizlik

Birçok erkek çevreden duyduklarından etkilenerek, "her zaman cinselliğe hazır olmalıyım" diye düşünür. En ufak isteksizlik kendisinde endişe yaratır. Oysaki cinsel isteksizlik dönem dönem normal olabilir. Bunun geçici bir dönem olduğu bilinmeli. Ayrıca bazen depresyon gibi psikiyatrik sorunlar, ilaçlar, stresli yaşam olayları, kayıplar nedeniyle bazen cinsellik kesintiye uğrayabilir. Sadece bu dönem uzarsa bu konuda profesyonel bir destek alınabilir.

6-Reddedilme korkusu

Birkaç cinsellikte kadının cinsel isteğinin olmaması, erkelerde eşleri tarafından istenmediğine dair düşünceler yaratabilir. Oysaki ilişkinin duygusal yönündeki eksiklikler, kadının depresyonu, gerginliği ve stresi de onda cinsel isteksizlik yaratıyor olabilir. Bu durumları konuşmak ve çözüm üretmek ve gerekirse onun yardım almasını sağlamak problemi çözer. Her reddedilme eşinizin sizi tamamen reddettiği anlamına gelmez.

7-Ön sevişme

Erken boşalma problemi yaşayan erkekler, boşalma korkusu nedeniyle ön sevişmeyi kısa tutmak isterler. Oysaki kadının cinselliğe hazırlanması için ön sevişme gerekli. Bu korku nedeniyle birçok erkek bu duruma konsantre olamaz ve hızlı davranırlar. Bu da cinselliğin doyumunu azaltır. Kaliteli bir cinsellik için erken boşalma problemi mutlaka tedavi edilmelidir.

8-Boy sorunsalı

Sertleşme halinde cinsel uzvun boyunun 9,5 santimetre olması cinsel doyum için yeterli. Anacak erkeklerin yüzde 55'i bu konuda memnuniyetsizdir. Dünya ortalaması ise 11,5 santimetredir. Gerçekten cinsel uzvun boyundan çok kişinin cinselliğe odaklanması daha önemli.

9-Cinsel doyum endişesi

Kaliteli bir cinsellikte doyum; çiftin cinselliğe odaklanması ve bu konudaki taleplerini ve istemediklerini birbirine söylemesi sayesinde mümkün. Ancak bu konudaki endişeler daha çok ilk cinsellikte olur. Bu da doğaldır. Çift birbirini yeterince tanımaz ve doğal olarak isteklerini bilemez. Duygusal olarak yakın olmak ve cinselliği konuşulmaz bir durum olmaktan çıkarmak bu konuda iyi bir çözüm. Performans kaygısı kişiyi olumsuz etkiler.

10-Fiziksel görüntü kaygısı

Günümüzde medya tek tip kaslı, yakışıklı erkek modelini ön plana çıkarıyor. Eskiye göre erkeklerin bakımlı olmasıyla ilgili birçok yayın bulunuyor. Ne yazık ki bu durum ancak çok az bir kişi için mümkün. Tabii ki fiziğine dikkat etmek, temizlik alışkanlıkları önemli. Ancak iyi bir duygusal yaşantı, tek eşlilik, saygı, aşk, özen ve yakınlık mutlaka olmalı. Çekiciliği bunlar daha fazla etkiler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR