Erken emeklilikte son noktayı koydu
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, erken emeklilik çalışmasının gündemlerinde olmadığını açıkladı.
GÜNDEM , 06 Ağustos 2013 Salı, 12:41
Erken emeklilikte son noktayı koydu

TRT'ye konuşan Babacan erken emeklilik konusunda şunları söyledi:" Türkiye defalarca aynı hatayı yaşadı hala bedelini ödüyoruz. Bütün ülkelerde sosyal güvenlikte emeklilik yaşının düşüren yok. 2008'de kademe kademe var. Şu anda 65 ama yavaş yavaş artıyor. Sisteme bugün girenler için ileriye doğru emeklilik yaşı var. Bu reformlar ile çocuklarımız ve torunlarımızın sosyal güvenliğini dizayn etmeliyiz."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kredi kartı kullanmayın" sözlerine destek veren Ali Babacan, "Bir kısım düzenli olarak borcunu ödüyor, ancak bir kısım da maalesef çok  yüksek faiz ödüyor. Kredi kartı, tüm kredi enstrümanları içinde en yüksek faiz orana sahip. O bakımdan kredi kartını kullanamayan, yönetemeyen bu kartı atsın, kullanmasın" dedi. Babacan, erken emeklilik konusunda da açıklamada bulunarak, "Erken emeklilikle ilgili bir çalışma maalesef gündemimizde değil" açıklamasında bulundu.

Babacan'ın açıklamalarından bazı satır başları şöyle: Hükumetin memur zamları konusunda uzlaşma yolunda olduğunu belirten Babacan eğer uzlaşma sağlanırsa bayram başlamadan anlaşmaya varılacağını söyledi sözlerine şu şekilde devam etti. "Faruk Beyin şöyle bir niyeti var hakem heyetine falan gitmeden masada çözelim hatta bayrama girerken anlaşıp imzalayıp bitirelim diyor. Biz de destek veriyoruz kendisine. Keşke anlaşma olsa diyoruz. -Enflasyonun üstünde herkesi mutlu edecek bir rakam belirlediniz diye ümit ediyoruz. -Biz bugüne kadar hep şunu söyledik, enflasyona çalışanlarımızı ezdirmeyeceğiz dedik. Ve bugüne kadarki artışlarda hep enflasyon artı bir miktar üzeri oldu. Bazen şu oldu biz artışımızı verdik ama bazı dönem enflasyon ondan fazla çıkabildi. fazla çıktığı dönemlerde o farkı verdik. Mesela bu yılın ilk 6 ayında bir puan fazla çıktı o bir puanı biz ayrıca bütün çalışanlarımıza ödedik. öyle bir durum olursa biz farkı ödeyeceğiz diyoruz."

AVRUPA BİRLİĞİ KONUSUNDA BİR FASIL AÇMAYI DAHA BAŞARDIK

AB'de 28 ülkenin uymaya çalıştığı standartları hedef olarak öngörmüşüz bir çabamız var bütün o olayların ortasında birliyorsunuz 3 yıldır fasıl açılmıyordu biz bir fasıl daha açtık. Hatta bazı ülkeler engel olmaya çalıştı. 27 ülkenin konsensuyla bir fasıl daha açtık demekki Türkiye'nin AB süreci devam ediyor

Enflasyondaki son durumu değerlendiren Babacan, Enflasyondaki geçici iniş ve çıkışların normal olduğunu belirtti. Enflasyonun sürekli kontrol altında tutulması gerektiğini belirtti. Babacan sözlerine şu şekilde devam etti "2002'de Enflasyon yüzde 30'du 2014'de hedefimiz yüzde 5 olarak hedefliyoruz" dedi

DÜZENLEME YAPILACAK

Biz isitoyurz ki serbest rekabetde fiyatlar oluşsun bankalar faizleri rekabet içinde belirlesin ama bazen bu rekabet şartları iyi çalışmayabilir bazen düzenleme gerekebiliyor bunu istemiyoruz .Biz ne yaptık tüketici koruma yasasına bankacılıkla ilgili maddeler koyduk BDDK'ya tavan belirleme yetkisini verdik. meclis açılır açılmaz geçecek BDDK yetki alacak şu konulardan ücret alabilirsiniz ve tavan belirlenecet. Bir hizmetin makul karşılığı olmalı, hapsolmuş müşteri durumundan istifade eden bazı bankalar olabilir düzenlemeyi BDDK'ya yapacak. abartmamak lazım ölçüyü kaçırmamak gerek."Gündemimizde erken emeklilikle ilgili bir çalışmamız yoktur"

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR