'Escobar sendrom'lu Akın, akülü sandalyesine kavuştu
Diyarbakır'da, Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) 'Yürüme engelli Akın'ın 3 tekerlekli bisikletle zorlu eğitim yolculuğu' haberi, ses getirdi. İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın tarafından ziyaret edilen Akın Aydar (10), akülü sandalyesine kavuştu. Aşkın, kendisinin de 28 yıl boyunca engelli babasına baktığını belirterek, oğlu için çırpınan anne Vasfiye Aydar'ı (31) çok iyi anladığını söyledi.
GÜNDEM , 21 Eylül 2021 Salı, 09:42
'Escobar sendrom'lu Akın, akülü sandalyesine kavuştu

Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi'nde annesi ve 2 kardeşiyle yaşayan, doğuştan 'Escobar sendromu' (ciddi omurga deformiteleri, eğrilik) tanısı koyulan Akın Aydar, sağ ayağını ve ellerini tam olarak kullanamıyor.

İhtiyaçlarını tek başına karşılayamayan ve elleri yarı açık olan Aydar, her şeye rağmen okula gitmekten vazgeçmiyor. Huzurevleri İlkokulu öğrencisi Aydar, geçen yıl takdir belgesi alarak 3'üncü sınıfa geçti. Okula gitmeyi çok seven ve doktor olmak isteyen Aydar, yüz yüze eğitimin başlamasıyla tekrar okuluna kavuştu. Asansörü olmayan apartmanlarında her gün annesinin sırtında 3 kat indikten sonra kullanabildiği sol ayağıyla 3 tekerlekli plastik bisikleti ile 1 kilometre uzaklıktaki okuluna gidip gelen Akın'ın bu mücadelesi ve annesinin verdiği destek, DHA tarafından 'Yürüme Engelli Akın'ın 3 tekerlekli bisikletle zorlu eğitim yolculuğu' başlığıyla haberleştirildi. Haberi gören Ankaralı iş insanı Zeki Türkeş, arkadaşı olan İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın'la görüşerek, Akın'a ve ailesine yardım etmek istediğini söyledi. Akın ve ailesiyle irtibata geçen Aşkın, kendi aldığı bazı hediyeler, engelli klozeti ile Zeki Türkeş'in gönderdiği Akülü Sandalye ve bir miktar parayı Aydar ailesine ziyaretinde verdi.

'ENGELLİ BABAMA 28 YIL BAKTIM'

İl Emniyet Müdürü Aşkın, 28 yıl boyunca engelli babasına baktığını ve oğlu için mücadele veren Vasfiye Aydar'ı çok iyi anladığını söyledi.

Haberin ardından Akın'a ve ailesine yardım için birtakım çalışmalar yaptığını, Ankaralı iş insanı ve arkadaşı Zeki Türkeş'in de kendisini arayarak yardım etmek istediğini aktaran Aşkın, şunları söyledi:

"Akın'a bir akülü sandalye göndermek istiyoruz, dedi. Sağ olsun, aynı gün sandalyeyi alıp gönderdiler. Akın artık, okula kendisi gidebilecek. İhtiyaçları için de bir miktar para gönderdi. Ben annesini kaybetmiş biri olarak söylüyorum; annelik dünyanın en güzel duygusu tabi ki. Oğlunu okutmak için bu kadar çabalaması bize umut verdi. İnşallah, Akın'ın güzel günlerini, daha sağlıklı günlerini göreceğiz. Evladına bu kadar sahip çıktığı için teşekkür ederiz. Gazeteci arkadaşlarımıza da özellikle teşekkür ederiz. Ben engelli babama 28 yıl baktım. Onun banyosunun, lavaboya çıkmasının ne kadar zor olduğunu biliyorum. Akın mutlu olacak, diye biz de çok mutlu olduk."

'OĞLUMU BİSİKLETLERDEN KURTARDINIZ'

Telefonla iş insanı Zeki Türkeş'le görüşen ve akülü sandalye için teşekkür eden Vasfiye Aydar da "Oğlumu bisikletlerden kurtardınız. Allah razı olsun. Sonunda akülü sandalyemize kavuştuk. Ayrıca Akın'a klozet getirmiş. Tekrardan teşekkür ediyorum. Akın'ın akülü sandalyesi olacağına inanmıyordum. Çok mutluyuz. Artık oğlumun rahat gezebileceği bir sandalyesi var. Allah razı olsun. Bizi bugün çok sevindirdiler" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR