Eski usül denetimlerden vazgeçtik
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, eski usul baskın türü teftişlerden vazgeçtiklerini belirterek, teftişlerde cezacı yaklaşımdan yana olmadıkları dile getirdi.
BURSA , 25 Haziran 2013 Salı, 15:29
Eski usül denetimlerden vazgeçtik

Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Başkanlık Salonunda, alışveriş merkezleri ile özel sağlık sektöründe çalışan işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi hakkında yapılan bilinçlendirme toplantısına çok sayıda firma yetkilisi katıldı. Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularına yanıt veren İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, Türkiye’deki çalışma hayatıyla alakalı risk esaslı denetimler yaptıklarını söyledi.

Tezel, bu denetimler de hem işin yürütmesi yönünden hem de iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelediklerini belirterek, “İş sağlığı ve güvenliği yönünden yaptığımız denetimin amacı iş kazalarını minimize etmek. İşin yürütme yönünden yapılan denetimlerde ise, işçi hakları alakalı çalışma barışı ile ilgili sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu denetimlerin yanı sıra kayıt dışıyla mücadeleyi de ön planda tutuyoruz.

Amaçladığımız husus çalışma barışıyla katkı vermek uyumlu biçimle bu yasalara uyan işçiler ile alakalı haklara riayet eden sağlık yönünden sürdürülür tedbirleri alan ve güvenli bir iş yeri ortamını hazırlar halde tutmaya hazırlıyoruz. Teftişlerde cezacı bir yaklaşımdan yana değiliz. Teftiş programlarını hazırlarken, işin başında sosyal paydaşlarımız ile işçi kuruluşları ile bir araya gelip sahadaki risklerle alakalı görüşmeler yapıyoruz. Bu görüşmelerin bitiminde bu iş kollarının denetime alınacağını hangi şartlarda denetleneceğini paydaşlarımızı ile görüşüyoruz. Eski usul baskın türü teftişlerden vazgeçtik. Ne zaman geleceğimizi hangi şartlarda denetim yapacağımız daha önceden bildiriyoruz” dedi.

Yapılan toplantının ardından müfettişlerin sahaya çıkarak ikinci aşama olan kontrol teftişlerini yapacaklarını belirten İş Teftiş Bursa Grup Başkanı Yaşar Ata, bu kontrol teftişlerinde noksan unsurların yerine getirilip getirilmediği denetleneceğini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR