Fahrettin Altun: Beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'de faaliyet gösteren bazı medya kuruluşlarına yabancı ülkelerden fon sağlandığına dair haberlere ilişkin, "Kimsenin şüphesi olmasın ki, ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız. Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz" dedi.
GÜNDEM , 23 Temmuz 2021 Cuma, 08:07
Fahrettin Altun: Beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz

Merkezi ABD'de bulunan bir vakfın Türkiye'de bazı medya kuruluşlarını fonladığına dair iddiaları yakından takip ettiklerini belirten Altun, medyanın, iç ve dış vesayet odakları tarafından ilgi duyulan bir alan olduğunu bildiklerini belirterek şunları kaydetti:

"Bazı yabancı liderlerin Türk siyasetini dizayn etme niyet ve gayretlerini açıkça ifade ettiği bir ortamda, hiçbir yabancı devlet ve kuruluşun medya sektörüne çeşitli fonlar sağlamasını söz konusu çıkar ve hedeflerden bağımsız yorumlayamayız. Kimsenin şüphesi olmasın ki, ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız. Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz."

'Düzenleme gerekli'

"Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır" diyen Altun sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun örneğini ABD'de görmemiz mümkündür. Örneğin ABD'de yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşları, altı ayda bir ABD makamlarına çalışmaları hakkında detaylı bilgi vermek durumundadır. Türkiye'de de benzer statüde faaliyet gösteren, doğrudan yabancı devletler tarafından fonlanan çeşitli medya kuruluşları bulunmaktadır. Bunlarla ilgili kamu düzeninin korunması ve halkımızın doğru haber hakkının teminat altına alınması amacıyla, ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız."

Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD) Başkanı Sinan Buhran da yabancı devlet ve STK'ların medyayı destekleme nedeninin demokrasi olmadığını, Türkiye'nin birliğini bozmaya çalışanlara, terör örgütü PKK'nın savunuculuğunu yapanlara destek verildiğini savundu. Buhan, "Yabancı medya, sosyal mecralar, milli güvenlik sorunudur. Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla Türkiye'de faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik düzenlemenin yapılması çağrısında bulunuyoruz" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR