Firari maymun Charlie ortalığı birbirine kattı
İstanbul Avcılar’daki bir evde kaçak beslendiği sanılan ‘Örümcek’ tipi maymun firar ettikten sonra sarmaşıklarla tırmandığı bir evin yatak odasına girdikten sonra kendisini yakalamak isteyen ev sahiplerinden birini ısırırken tabakları atarak kurtulmaya çalıştı. Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü görevlileri, ‘Charlie’ adı verilen sevimli maymunu yakalayarak, 21 günlüğüne müşahede altına aldı.
GÜNDEM , 20 Haziran 2015 Cumartesi, 10:11
Firari maymun Charlie ortalığı birbirine kattı
Denizköşkler Mahallesi’ndeki bir evde beslendiği sanılan Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nden ‘Av ve Yaban Hayvanı ile Ürün Bulundurma Belgesi’ bulunmadığı sanılan ‘Örümcek’ tipi maymun firar etti. Maymun mahalledeki bir eve sarmaşıklara tutunarak tırmandıktan sonra açık olan pencereden yatak odasına girdi. Ev sakinleri odalarına giren bir maymun olduğunu görünce paniğe kapılırken, onu yakalamak istedi. Bu sırada maymun ev sakinlerinden birisini ısırdı ve mutfağa kaçtı. Mutfakta kendisini yakalamak isteyenlere bütün tabakları fırlatan maymunu yakalayamayacaklarını anlayan ev sakinleri Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden yardım istedi. 

Eve sevk edilen bir ekip üzerine ağ atarak maymunu yakalayarak ‘Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ne götürerek koruma altına aldı. Elinden ısırılan evdeki bir kişi kuduz olabileceği şüphesiyle tedavi altın alınırken, görevliler ‘Charlie’ ismini verdikleri maymunu 21 gün süre ile müşahede altına aldı.Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, gerekli tedavi ve bakımı yapılan, herhangi bir sağlık sorununa rastlanmayan maymunun yabani hayvan kabul edildiğini, bunu besleyen kişinin elinde izin belgesi olmadığı için ortaya çıkmadığını düşündüklerini söyledi. Başkan Benli, “Charlie, 5 bin 199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince, Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü’ne teslim edilecek. Çok sevimli, uysal, çok uyumlu sevgiyi algılayan bir maymun kendileri aşı muayenesi yapıldı, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’ne teslim edilecek. Şu anda geçici olarak misafirimiz” dedi.

Evde uzun süreden bu yana izinsiz beslendiği sanılan 'Charlie'nin sahibinin para veya hapis cezası ile karşılaşmaktan korktuğu için ortaya çıkmadığı sanılıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR