Fırçaları görünce 500 bin dolarlık eseri boyadılar
ABD'li grafiti sanatçısı JonOne tarafından yapılan eser Güney Kore'deki sanat galerisinde sergilendi. Galeriye gelen genç bir çift, tablonun önünde duran fırçaların esere dahil olduğunu anlamayınca, 500 bin dolarlık tabloyu boyadı
DÜNYA , 03 Nisan 2021 Cumartesi, 11:04
Fırçaları görünce 500 bin dolarlık eseri boyadılar

Güney Kore'nin başkenti Seul'deki Lotte World Mall sanat galerisi trajikomik bir olaya sahne oldu. ABD'li grafiti sanatçısı JonOne, eserinin önüne boya ve fırça setleri de koydu, ancak bunlar sanat eserinin bir parçasıydı. Ancak galeriyi gezmek için gelen genç bir çift, fırça ve boyaların esere dahil olduğunu anlamayınca, 500 bin dolarlık eseri boyadılar.

Geçtiğimiz günlerde galerideki görevliler eserin üzerinde yeni fırça darbeleri fark etti. Güvenlik kamerasını kontrol ettiklerinde bir kadın ve erkeğin eseri boyadıkları görülünce, polis tarafından soruşturmaya çağrıldılar. Gözaltına alınan çift, eseri yanlış anladıklarını söylemelerinin ardından serbest bırakıldı.

Galeriden yapılan açıklamada, "Hemen polisi aradık ve sanar eseri için sigorta şirketiyle görüştük. Tabloyu yanlışlıkla boyayan çifte verilecek zararı en aza indirmek için elimizden geleni yapacağız" denildi.

Galerinin Yöneticisi Kang Wook, bunun 'dürüst bir hata' olduğunu belirterek çifte dava açmayacaklarını söyledi. Wook, "Bunu katılımcı sanat sanarak bir hata yaptılar. Şu anda sanatçıyla eseri restore edip etmeme konusunda görüşmeler yapıyoruz" dedi.

JonOne tarafından 2016'da seyirciler önünde yapılan 240 cm'ye 700 cm boyutlarındaki tablo, sanatçının kullandığı boya ve fırçalarla sergileniyor. Eserin boyutunun büyük oluşundan ötürü çerçevelenmediği belirtilirken, olayın ardından eserin etrafı çevrildi ve ziyaretçilerin tabloya dokunmaması için not eklendi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR