Fitch'ten flaş Bank Asya açıklaması
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Banka Asya'nın TMSF'ye devredilmesine yönelik flaş bir açıklama yaptı.
EKONOMİ , 03 Haziran 2015 Çarşamba, 18:27
Fitch'ten flaş Bank Asya açıklaması
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bank asya'nın ASYAB.IS Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmesinin bankacılık sektörüne etkisinin sınırlı olacağını belirtti.

Fitch tarafından bugün yayımlanan raporda Bank Asya'nın pazar payının yüzde 1 civarında olmasına rağmen sorunların ortaya çıktığı 2014'te Türkiye'nin en büyük katılım bankası olduğuna dikkat çekerek, "Bank Asya'nın kontrolünün TMSF'ye devrinin bankacılık sektörü geneli ve katılım bankaları özelinde belirgin etki yaratmasını beklemiyoruz" denildi.

Raporda ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Bank Asya hisselerine el koymasının siyasi bir gerekçeden kaynaklanması halinde bu durumun Türkiye'ye olan yatırımcı güvenini olumsuz etkileyebileceği belirtilerek, "Türkiye'de bankacılık sektörünün genel olarak iyi yönetildiğini ve BDDK'nın görece güçlü bir düzenleyici kurum olduğunu düşünüyoruz. Ancak BDDK'nın (Bank) Asya'ya müdahalesinin bankaya yönelik siyasi bir amaç sonucu gerçekleştiği gibi bir algı oluşabilir ve bankanın başına gelenler yatırımcıların Türkiye'ye güveni ve BDDK'nın bağımsızlığı konusunda orta derecede olumsuz bir etki yaratabilir" denildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR