Flaş iddia: İsrail'e ait bir gemi Umman açıklarında saldırıya uğradı
İsrail ile İran arasında birbirlerinin ticari gemilerine sabotaj ve saldırılarla adı konulmamış bir deniz savaşı yaşanırken, bu kez Britanya Savunma Bakanlığı, İsrail'e ait bir geminin Umman açıklarında saldırıya uğradığını duyurdu.
DÜNYA , 30 Temmuz 2021 Cuma, 10:27
Flaş iddia:  İsrail'e ait bir gemi Umman açıklarında saldırıya uğradı

Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları Kuruluşu (UKMTO), Umman'ın Dukum Limanı'nın 175 mil açığında meydana gelen saldırının korsanlıkla ilgili olmadığını ve olayı soruşturduğunu duyurdu.

Britanya Savunma Bakanlığı, hedef alınan ticari geminin İsrail'e ait olduğunu açıkladı. Londra'ya göre saldırı, gece saatlerinde Umman'ın Mesire Adasının kuzeydoğusunda gerçekleşti.

İlk etapta saldırıyı kimin düzenlediğine dair açıklama ya da spekülasyon yapılmadı, Ummanlı yetkililer de yorumda bulunmadı.

İsrail gazetesi Haaretz, geçen aylarda yaptığı haberde, Benyamin Netanyahu hükümetinin son 2.5 yılda İran'a karşı ekonomik savaş çerçevesinde, bazısı Suriye'ye petrol taşıyan onlarca İran tankerine saldırarak Tahran'ın milyarlarca dolar zarara uğramasına yol açtığını yazmıştı. İran'ın da buna misillemede bulunmasıyla iki ülke arasında adı konulmamış bir deniz savaşı yaşanıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR