Fransız hükümeti geri adım attı!
Fransa'da günlerdir süren protestoların ardından, ülkenin başbakanı akaryakıt vergisi zammını askıya aldıklarını açıklayacak.
DÜNYA , 04 Aralık 2018 Salı, 10:31
Fransız hükümeti geri adım attı!

Fransız basınına konuşan hükümet kaynakları, 'sarı yelekliler'in protestolarının etkisini ortaya koydu.

Haberlere göre, Fransa Başbakanı Edouard Philippe protestoların en önemli sebeplerinden biri olan akaryakıt vergisi zammının askıya alındığını açıklayacak.

Ülke genelinde sarı yelekliler adı altında örgütlenen eylemciler, 17 Kasım'dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülüyor. Protestolar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan başta akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Göstericiler, Paris caddelerinde çok sayıda araç ve çöp bidonunu ateşe vermiş, polislere taş ve şişe fırlatmıştı. Paris sokaklarında sık aralıklarla ses bombaları duyulmuştu.

17 Kasım'dan bu yana gösterilerde çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR