'Game of Thrones izlemek yerine Osmaniye'ye gelsinler'
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, "Kadim zaman insanlarının nasıl yaşadıklarını, günlerini nasıl geçirdiklerini öğrenmek isteyenler 'Game Of Thrones' izleyene kadar Osmaniye'ye gelsinler ve buradaki tarihi yerleri görsünler." dedi.
GÜNDEM , 06 Mayıs 2017 Cumartesi, 21:14
'Game of Thrones izlemek yerine Osmaniye'ye gelsinler'

Osmaniye'deki tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etmek amacıyla kente gelen Yayman, ilk olarak tarihi Toprakkale'yi ziyaret etti. Osmaniye Valisi Kerem Al, AK Parti Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ve Suat Önal, kamu kurum temsilcileriyle kaleyi gezen Yayman, yetkililerden bilgi aldı.

Osmaniye Valiliğince yaptırılan Karaçay Rekreasyon alanını da ziyaret eden Yayman, daha sonra yapımı süren Osmaniye Müzesi'nde incelemelerde bulundu.

Müze ziyaretinin ardından tarihi Roma dönemine kadar uzanan Kastabala Antik Kenti ve Kastabala Kalesi'ni dolaşan Yayman'a kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Türkiye'nin en önemli açık hava müzelerinden olan ve Hitit dönemine ait eserlerin sergilendiği Aslantaş Açık Hava Müzesi ziyareti sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yayman, Hataylı olduğunu ve bu zamana kadar Çukurova hakkında çok şey bildiğini sandığını belirterek, şunları söyledi:

"Fakat bu gezimizi iyi ki yapmışız. Gerçekten birçok tarihi ana şahitlik ettik. Vatandaşlarımızı kaleler şehri olan Osmaniye'ye davet ediyoruz. Buraların, bu eserlerin her birinin hikayesi var. Hitit medeniyetinin devamını burada görebiliyoruz. Buralarda Bakanlık olarak çalışmalarımız olacak. Bu eserlerin ayağa kalkması ve tanıtılması bağlamında Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapacağız."

Tanıtım kitabı hazırlanacak

Yapacakları ilk işin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'yı Osmaniye'ye getirmek olduğunu dile getiren Yayman, şöyle konuştu:

"Osmaniye'yle ilgili bir tanıtım kitabı hazırlayacağız. Osmaniye'yi tanıtan İngilizce, Almanca, Rusça ve Arapça bir tanıtım filmi hazırlayacağız. Ünlü seyahat yazarları ve gazete eklerini buraya çağıracağız. Toprakkale'nin restorasyon ve rekreasyonunu önümüzdeki yılın programına aldıracağız. Kültürel eserlerin ayağa kalkması hususunda çalışmalarımız olacak. Osmaniye'nin tarihine, kültürüne, 5 bin yıllık eserlere küçücük bir katkımız olursa mutlu hissederiz. Burada tarih var. Kadim zaman insanlarının nasıl yaşadıklarını, günlerini nasıl geçirdiklerini öğrenmek isteyenler "Game Of Thrones" izleyene kadar Osmaniye'ye gelsinler ve buradaki tarihi yerleri görsünler."

Osmaniye Valisi Kerem Al, Bakan Yardımcısı Yayman'ın ziyaretinden mutluluk duyduklarını ifade eden "Bugün kültür ve turizm alanında bir çalışma ve gezi yaptık. Sayın Bakan Yardımcımız, Osmaniye'yi daha fazla tanıma şansı buldu. Ben bu gezi sonrası Kültür Bakanlığımızın bu eserlere yönelik katkılarının daha fazla olacağına inanıyorum." dedi.

AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise Osmaniye'nin kültürel ve tarihi zenginliklerini tanıma ve tanıtma açısından önemli bir gün yaşadıklarını vurgulayarak "Ben bugünü bir milat olarak kabul ediyorum. Kaleler şehri olan Osmaniye'nin tarihi ve kültürel zenginliklerini, bilinmeyen özelliklerinin tanıtılması, kadim insanların yaşadığı şehrimizin daha ön plana çıkarılması anlamında bu gezimizden büyük memnuniyet duydum." değerlendirmesini yaptı.

AK Parti Osmaniye Milletvekili Suat Önal da büyük medeniyetlerin yaşam bulduğu kadim topraklar üzerindeki tarihi mirasın daha iyi tanınması konusunda önemli bir adım atıldığına işaret ederek "Hem ulusal hem uluslararası anlamda kaleler şehri olarak bilinen Osmaniye'nin kültür turizmine dahil edilmesini ve dünyaca tanınan bir yer haline gelmesini istiyoruz. Bu konuda çizeceğimiz yol haritası konusunda beyin jimnastiği yapma fırsatı bulduk." dedi.

Bakan Yardımcısı Yayman, Kadirli ilçesindeki tarihi Ala Cami ve İnce Memed Kültür Merkezi'ni de ziyaret etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR