Gezi Parkı'na destek veren Madonna'ya soruşturma açılacak mı?
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İzmir savcılığının, tweet atan gençleri takip etmeye ve gözaltına almaya başladığını belireterek "Madonna da yurtdışından destek verdi. Onunla ilgili de soruşturma mı yapılacak" diye sordu.
GÜNDEM , 06 Haziran 2013 Perşembe, 16:57
Gezi Parkı'na destek veren Madonna'ya soruşturma açılacak mı?

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili başta hükümet olmak üzere herkesin bu protestoları doğru analiz etmesi gerektiğini söyledi.

"Meclis tatile girene kadar bir demokratikleşme programını TBMM gerçekleştirebiliriz. Bu, Türkiye'nin önünü açar" diyen Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Başbakan'a önerim, uçaktan iner inmez, başta başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi veya partili cumhurbaşkanı gibi önerileri bir kenara atarak, böyle bir demokratikleşme programı üzerinde çalışacaklarını, özgürlüğü merkeze alan yasalarda değişiklikler yapacaklarını kamuoyuna açıklamasıdır. Sayın Başbakan her seçim sonrasında balkon konuşmaları yaptı ve bütün toplumu kucakladı ama balkondan indiği andan itibaren yeniden Türkiye, toplum bir karmaşanın içine girdi.

Sayın Başbakan balkondan indi, tomaya bindi. Şimdi önerim, Sayın Başbakan tomadan insin ve bu demokratikleşme programını hep birlikte gerçekleştirelim. Sayın Başbakan Cezayir'de bir fahri doktora ödülü aldı; 'insanlığa hizmet, aydınlık topluma katkı' konulu. Çok güzel bir başlık. Sayın Başbakan gelin bu aldığınız ödülün anlamı Cezayir'de kalmasın, bunu Türkiye'ye taşıyalım."

Hamzaçebi, Başbakan Vekili Bülent Arınç'ın ortamı yumuşatıcı açıklamalar yaparken, bazı kurumların tutumunun, bu sürece zarar veren nitelikte olduğunu ileri süren Hamzaçebi, Başbakan'ın 'Twitter baş belasıdır' değerlendirmesinden sonra İzmir savcılığının, tweet atan gençleri takip etmeye başladığını ve gözaltına aldığını söyledi.

"Twitter üzerinden Hükümeti yıkmaya çalışıyorlar" şeklinde ilk kez bir suçlamanın ortaya çıktığını anlatan Hamzaçebi, "Basın üzerindeki sansür sosyal medyanın heberleşmede patlama yapmasına neden olmuştur. Televizyonlarda bu sansür olmasaydı belki sosyal medya bu olaylarda o kadar öne çıkmayacaktı" dedi.

Hamzaçebi, yargıya düşenin, özgürlüklerin önünü açmak olduğunu ifade ederek, "Ama yargı bu tutumuyla özgürlüklerin önünde bir engel oluşturmaktadır. Şunu sormak istiyorum bu soruşturmayı yapanlara; Madonna'yı ne yapacaklar? Madonna da yurt dışından bu protesto eylemlerine destek verdi. Şimdi bununla ilgili de acaba soruşturma mı yapılacaktır?" diye sordu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR