Gılgamış Destanı Rüya Tableti, Mezopotamya'ya dönebilir
ABD mahkemesi, dünyanın en eski edebiyat eserlerinden olan Gılgamış Destanı'nın bir bölümünün bulunduğu tabletin, İncil Müzesi'nden alınarak yetkililere teslim edilmesine karar verdi. 3 bin 500 yıllık esere, ülkeye kaçak girdiği için el konulmuştu.
DÜNYA , 28 Temmuz 2021 Çarşamba, 14:31
Gılgamış Destanı Rüya Tableti, Mezopotamya'ya dönebilir

ABD'de New York eyaleti federal mahkemesi, dünyanın en eski edebiyat eserlerinden biri olan Gılgamış Destanı'nın bir bölümünün bulunduğu ve Gılgamış Rüya Tableti olarak adlandırılan tabletin Oklohoma kentinde bulunan İncil Müzesinden alınarak yetkililere teslim edilmesine karar verdi.

3 bin 500 yıllık tarihi esere, 2019 yılında sergilendiği müzede yetkililer tarafından ülkeye kaçak girdiği için el konulmuştu.

'İade yolunda önemli bir dönüm noktası'

ABD Adalet Bakanlığı resmi açıklamasında mahkeme kararını değerlendiren New York'un Savcı Vekili Jacquelyn M. Kasulis, "Bu el koyma, dünya edebiyatının bu nadir ve eski başyapıtını menşe ülkesine iade etme yolunda önemli bir dönüm noktası temsil ediyor" dedi.

Açıklamada, 2003 yılında, ABD'li bir antika satıcısı, Londra'daki bir madeni para satıcısının aile üyesinden kirle kaplı ve okunamayan Gılgamış Rüya Tableti'ni satın aldı. Eski Eserler Satıcısı ve bir ABD çivi yazısı uzmanı, tableti, içeriğini gerektiği gibi beyan etmeden uluslararası postayla Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderdi.

Tablet ithal edilip temizlendikten sonra çivi yazısı uzmanları tabletin Gılgamış destanının bir bölümünü taşıdığını anladı. Tablet yaklaşık 6 inçe (15.24 cm) 5 inç (17.7 cm) ölçülerindedir ve Akad dilinde yazılmıştır ifadeleri yer aldı.

Başsavcı yardımcısı Polite: Kararlıyız

Adalet Bakanlığı Suç Birimi'nden Başsavcı Yardımcısı Kenneth A. Polite Jr., "Gılgamış Rüya Tabletine el konulması, Bakanlığın ABD sanat piyasasından, kaçırılan kültürel varlıkları ortadan kaldırma konusundaki kararlılığını gösteriyor" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR