Google'a dava açmaya hazırlanıyor
ABD basını, Trump yönetiminin Adalet Bakanlığı ve hükümet avukatları tarafından, arama motoru Google'a antitröst davası açmaya hazırlandıklarını iddia etti
DÜNYA , 16 Mayıs 2020 Cumartesi, 18:29
Google'a dava açmaya hazırlanıyor

Google'ın kurduğu arama ve reklam imparatorluğunun ABD'deki tekelleşme yasalarını ihlal ettiği savıyla açılan dava teknoloji devi için bir dönüm noktası olabilir. Zira yıllardır, ABD yönetimleri Google'ın yürüttüğü faaliyetlerin ülkedeki rekabet yasalarını ihlal etmediği yönünde değerlendirmeler yapıyordu.

Adalet Bakanlığı ve devlet yetkililerinin Google'a karşı iki ayrı soruşturma yürüttüğü ifade edildi. Kaynaklar, davaların sonbahara kadar hazır olabileceğini öne sürdü. Adalet Bakanlığı ise yorum yapmadı. Soruşturmaya öncülük eden Teksas başsavcısı Ken Paxton, 'koronavirüs salgını sebebiyle süreci yavaşlatmadıklarını' söyledi. Paxton, "Soruşturmayı sonbahara kadar tamamlamayı umuyoruz. Davanın haklılığına karar verirsek, daha kısa bir sürede mahkemeye gideceğiz" dedi.

Google sözcüsü Tarallo McAliste, şirketin soruşturmayı yürüten kişilerle işbirliği yapmaya devam edeceklerini söylerken, "Odak noktamız, tüketicilere yardımcı olan, binlerce işletmeyi destekleyen, seçim ve rekabeti mümkün kılan hizmetler sunmaktır" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz yıl da Google'ın başkanlık seçimlerinde kendisi hakkındaki olumsuz haberleri öne çıkarıp rakibi Hillary Clinton'ın kazanmasını sağlamaya çalıştığı iddiaları hakkında, Beyaz Sarayın Google'ı yasadışı aktiviteler iddiası sebebiyle yakından takip ettiğini söylemiş, Google CEO'su Sundar Pichai ile tanıştığında, Pichai'nin kendisine Google'ın Çin ordusu ile birlikte çalışmadığını ve başkanlık seçimlerine müdahale etmediğini anlattığını açıklamıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR